top of page

חלונות חכמים מסדרת הבאוהאוס של ''קליל''

סיפור של גאווה גלילית... גם מוצרים קלילים, וגם כלילי היופי...

חברת ''קליל'' היא המובילה בישראל בתעשיית האלומיניום והחלונות המעוצבים. עכשיו היא מביאה בשורה לעולם החלונות: סדרת ''הבאוהאוס של קליל".

הסדרה מאופיינת בעיצוב מינימליסטי, חלונות עם קווים צרים, צורות גיאומטריות וסימטריה בסגנון חלוקות התואם את הסגנון הבינלאומי.

לחלונות ''הבאוהאוס של קליל'' מפתחים גדולים, המאפשרים ישום של סוגי זיגוג חכם, מבודד, אנרגטי ואקוסטי כאשר כל חזיתות החלון מבפנים ומבחוץ עוצבו בהתאם.

המוטו של אריה (ריצ'י) ריכטמן, מנכ''ל חב' ''קליל'':

"אנו רוצים לגרום לסביבתנו שכוללת עובדים, לקוחות, ספקים, קהילה, בעלי מניות.... לחייך"

אריה (ריצ'י) - ריכטמן - מנכ''ל חב' ''קליל''

לדברי ריצ'י: "החברה השקיעה ידע ומשאבים רבים בפיתוח סדרת ''הבאוהאוס של קליל'' על-מנת לפתח מוצרים פונקציונאליים, איכותיים ומעוצבים.

במסגרת תהליך הפיתוח של מערכת החלונות ''קליל באוהאוס'', סקרה החברה את המגמות בשוק על מנת לתת להם מענה מתקדם.

תהליך המו"פ של הסדרה כלל סקירה דקדקנית של המגמות בשוק על מנת לתת להן מענה מתקדם. כך יצר החיפוש אחר מראה מינימליסטי, חלון עם קווים צרים וסימטריה בסגנון חלוקות חדש ומחודש התואם את סגנון הבאוהאוס (הבינלאומי). במקביל, ועם גידול הביקוש למפתחים גדולים, נותנת המערכת מענה לחלונות גדולים משמעותית מהקיים בקו הבלגי של החברה. יתרון נוסף, הקשור לביקוש למערכות ידידותיות לסביבה ויעילות אנרגטית, קידם פיתוח מערכת אטומה יותר, המאפשרת יישום של סוגי זיגוג חכם, מבודד אנרגטית ואקוסטית, אותו מקדמים בחברה גם במסגרת פעילות קליל GLASS.

לראשונה בישראל בתחום החלונות - "עיצוב 360°". באופן מסורתי פיתוח של חלונות חדשים בארץ מתיחס לפונקציונליות שלהם ולמראה החלון מפנים הבית. בחלונות הבאוהאוס של קליל יושם תהליך "עיצוב 360° בו כל חזיתות החלון זכו להתיחסות עיצובית ולמראה נקי ומינימליסטי עד כמה שניתן".

דברים שאולי לא ידעתם על סגנון הבאוהאוס, ולא היה לכם את מי לשאול...

סגנון הבאוהאוס זוכה בשנים האחרונות לעדנה מחודשת וקנה לעצמו מקום של כבוד באדריכלות הישראלית.

זהו סגנון בנייה שמקורו בגרמניה ששינה בשעתו את חוקי המשחק הנדל"ני והפך שם נרדף לסגנון בנייה אנין ומוקפד.

סגנון הבאוהאוס הגיע לתל אביב בשנות ה-30 של המאה הקודמת עם עלייתם לישראל של אדריכלים שהושפעו מסגנון הבנייה הבינלאומי.

אחד האלמנטים הבולטים בסגנון הבנייה בארץ הוא המרפסות העגולות והחלונות האנכיים בחדרי מדרגות תל אביביים שנועדו ליצור תאורה טבעית ולמנוע התחממות.

הסוגיות שהעסיקו את מורי הבאוהאוס ותלמידיו קרובות לשאלות הבוערות כיום יותר מתמיד: אדם מול מכונה, אינדיווידואל מול חברה, מוצרים ייחודיים לעומת ייצור תעשייתי, סדרתי או המוני, והצורך הגובר בשיתוף פעולה בין-אישי ובין-תחומי. כפועל יוצא גם ניתן דגש ייחודי ברמת פיתוח המוצר לתהליכים, במטרה לפתח מוצרים פונקציונליים, איכותיים ויפים לשימוש יומיומי, שיהיו בהישג ידם של המעמדות הנמוכים ויביאו לשיפור חייהם. כך בחרו בחברת קליל, להציג חידוש המאגד את שימור סגנון הבנייה הפופולרי עם חדשנות בת ימינו.

חב' ''קליל'' משיקה לקיץ 2018 קולקציית דלתות קיץ, עם הדפסות זכוכית, באווירה של "פאן", מים, גלידות ופרפרים.

הדלתות עשויות מסגרת אלומיניום עם חיפוי זכוכית מחוסמת, ומקנות 100% אטימות למים וחומרים מבודדים אקוסטית.

 • מותג ''קליל DOOR'' הוא פיתוח יחודי של חב' ''קליל'' של דלתות פנים. הדלתות מאפשרות התאמה ועיצוב מושלמים לכל פתחי החדר עם הדפסים עכשוויים. החיפויים עשויים מחומרים שונים (זכוכית צבועה או מודפסת, פורמיקה, טפט ועוד) וניתנים להחלפה. במילים אחרות, אם רוצים מראה חדש - לא נדרש להחליף דלת. ניתן לקבל דלת בהדפסות בעיצוב אישי עפ''י הזמנת הלקוח.

כל דלת מיוצרת למידה מדוייקת במיוחד לפי צרכי הלקוח.

קולקציית דלתות הקיץ הינה סדרת ''לימיטד אדישן'' לקיץ 2018.

עלות דלת – החל מ-3,500 ש''ח.

 • משפחת ''קליל נוף'' - משפחה של מוצרים יוקרתיים למפתחים גדולים, בעיצוב עדין ונקי במיוחד. תוכננו בהתאם למגמה העיצובית השולטת כיום - מערכות שיש - מינימום אלומיניום ומקסימום זיגוג, בשילוב זכוכיות מתקדמות עם בידוד תרמי, בידוד אקוסטי, חסימת קרינה.

מערכת ''קליל נוף'' היא תוצאה של פיתוח טכנולוגי מתקדם, המאפשר לבני הבית לתפעל בקלות דלתות הזזה כבדות במיוחד.

קליל נוף 2400 - מערכת חלונות ודלתות הזזה יוקרתית למפתחים גדולים בעיצוב עדין ונקי במ

יוחד. כנפי החלונות מעוצבות עם קווים אנכיים בלבד והפרופיל סמוי מן העין. השיטה רשומה בפטנט. הכנפיים שקועות בצדדים, למטה ולמעלה בקיר – למראה פתח נקי עם זכוכית בלבד. הן זזות בצורה חלקה וקלה במסילות המונעות שחיקה של הצבע, הודות למנגנון מיוחד.

עומד בדרישות התקן הישראלי לחלונות ת"י 1068 לרמה E (הגבוהה בתקן).

קליל נוף 9400 - פתרון ידידותי לכיס למעוניינים בקליל נוף. מערכת קליל נוף עם קווים אנכיים צרים במיוחד. מערכת הזזה של חלונות ודלתות תואמת במראה למשפחת אופיס.

קליל נוף 5400 – כוללת דלתות וחלונות ציר בקווים דקים ומינימליסטיים, המאפשרת משחק של יישומים עם קיבועים במפתחים שונים.

''קליל קונטרול'' – הפתרון המושלם למזג האויר !

חיישנים המנהלים את תנועת התריס בעצמאות מלאה עפ''י תנאי מזג האויר והסביבה (שמש /רוח / גשם /סופות

משפחת המוצרים של ''קליל קונטרול'' כוללת מגוון מוצרים טכנולוגים החל ממנוע סטנדרטי המופעל ע''י מתג קיר, דרך שונים מנועי רדיו בתקשורת אלחוטית המופעלים על ידי שלט רחוק שולחני, נייד, במחזיק המפתחות, וכלה בחיבור המנועים והפעלתם דרך המחשב או הטלפון הנייד המתקדם בכל מקום בכדור הארץ.

הטכנולוגיה מאפשרת הפעלה מבוקרת לפי ימים ושעות קבועים מראש, הפעלה מקובצת של קבוצת פתחים מוגדרים מראש, או הפעלה ע''י חיישני אור, או רוח, או טמפרטורה.

לדוגמה:

 • סגירת כל תריסי הבית בלחיצת כפתור (בלילה, או כשיוצאים)

 • ירידת התריס כאשר השמש שוקעת והסינוור גובר

 • ירידת התריס כשיש גשם לשמירה על הזכוכיות

 • פתיחה / סגירה של התריס בשבת לפי שעה קבועה מראש (לשומרי שבת).

משפחת מוצרי ''קליל קונטרול'' מאפשרת לבונים ולמשפצים ליהנות ממוצרים בפסגת הטכנולוגיה העולמית, וממיטב העיצוב האיטלקי במסגרת האחריות של קליל.

"קליל GLASS"

מציעה את המגוון הגדול ביותר של פתרונות בענף הזכוכית - כ-40 פתרונות בסיסיים ב-4 קטגוריות:

 • "קליר" – לשקיפות מרבית ( בשילוב בידוד תרמי משופר )

 • "אנרג'י" – לסינון אנרגטי ( בשילוב בידוד תרמי משופר )

 • "אקוסטיק" – לבידוד אקוסטי משופר

 • "מולטי" – המשלב בין היתרונות, בתוספת שדרוגים

ניתן לשדרג כל זגוגית קליל GLASS בעזרת תוספת או עיבוד שישפרו עוד יותר את תכונותיה.

רשימת תוספות אפשריות:

 • חיסום זכוכית: תוספת ההופכת כל זכוכית לבטיחותית, ע"י תהליך מבוקר של חימום מדורג של הזכוכית ולאחריו קירור מהיר, המחזק אותה כנגד שבר פי 4 מזכוכית רגילה. במקרה של שבירת זכוכית מחוסמת, היא תתרסק לרסיסים קטנים שאינם חדים ולכן על פי רוב אינם פוצעים, בניגוד לזכוכית לא מחוסמת.

מומלץ לשימוש במקומות בהן מתבקשת בטיחות גבוהה, לדוגמא: בחדרי ילדים ובאזורים בהם מתנהלת בעיקר, פעילות הבית.

 • זכוכית חלבית: תוספת של צריבה כימית של פני הזכוכית הנותנת מראה חלבי אחיד ואלגנטי, תוך הכנסת אור מיטבית. משמש בעיקר לצרכי הסתרה לדוגמא: חדרי שירותים ומקלחת.

 • זכוכית אורנמנט: עיטורים מסוגים שונים על גבי הזכוכית למטרות קישוט והסתרה. זכוכית זו מאפשרת גם הכנסת אור לחלל.

 • זכוכית קלינוקס: תהליך בו מצפים את הזכוכית בחומר דוחה נוזלים ולכלוך. לאחר ציפוי הזכוכית, מתקבל שטח חלק המאפשר שמירה יעילה יותר על ניקיונה.

 • זכוכית עם צביעה קרמית: תהליך הדפסה של פני הזכוכית לרוב עם צבע אחד המתמזג עם הזכוכית. שימושים נפוצים: עיטור, הסתרה והצללה.

 • זכוכית עם הדפס קרמי דיגיטאלי: תהליך הדפסה בצבעים קרמיים, אחד או יותר, המאפשר קבלת ציור או תמונה מקובץ גרפי בכל גודל מבוקש (עד חזית שלמה של בית).

 • זכוכית צבעונית: ייצור זכוכית בגוונים שונים. מתקבל ע"י הוספת תחמוצות מתכתיות בתהליך הייצור. לזכוכית צבעונית יכולת בלימה אנרגטית טובה יותר.

 • תריס סיתרין ידני: תוספת של אלמנט הצללה בין שתי זכוכיות. ניתן לסגור, לפתוח ולהרים את השלבים באמצעות ידית.

וקצת היסטוריה על קליל תעשיות בע"מ

התאמה מושלמת לצורכי הבנייה בארץ, בדגש על פונקציונליות ועיצוב מתקדמים, עומדים בבסיס פיתוחיה של חברת קליל. עם המבט קדימה ובזיקה לטכנולוגיה מתקדמת, ממשיכה החברה לקדם רעיונות מהפכניים.

חברת קליל ידועה היום כחברה המייצרת חלונות, דלתות ותריסים. אבל כאשר החברה הוקמה, בשנת 1950, היא עסקה בכלל בייצור של צינורות השקייה מאלומיניום. רק בשלהי שנות ה-60 החלה לעסוק בתחום בו היא מוכרת היום. זה קרה, לאחר שהחברה חתמה על הסכם עם משרד השיכון, במסגרתו היא ייצרה חלונות אלומיניום עבור פרויקטים חדשים למגורים, שנבנו אז בישראל הצעירה. פיתוח חדשני זה, יחסית לאותה התקופה, החליף את חלונות העץ אותם נהגו לשלב בבניינים, וההחלטה שקיבלו מנהלי החברה סימנה את הכיוון בו הולכת קליל מאז ועד היום – פתרונות לכל פתחי הבית, החל מחלונות, דלתות, ויטרינות ועד קירות מסך במבני ציבור ולדירות במגדלים.

לדברי צורי דבוש - בעל השליטה בחברה והיו"ר שלה:

"אנו עוסקים בכל התווך המאזן בין הפנים לבין החוץ, שמאפשר להעביר אור ואוויר צח ולמנוע כניסת גשם ורוחות.

בקליל משווקים מוצר שלם: מתכננים חלונות, מייצרים פרופילים, מעבירים את כל הרכיבים לשוק, מרכיבים ומתקינים את המוצר הסופי והשלם. הסיפור של קליל הוא גאווה גלילית במיטבה".

צורי דבוש - יו''ר קליל

עניין של גיאוגרפיה...

על פניו, מדובר בחלון או בדלת, ומי שלא מבין בתחום הזה עשוי לראות בהם פריט בסיסי שאין בו משהו מיוחד. אבל השיחה עם דבוש מבהירה עד כמה מדובר בתחום מורכב שמצריך השקעה רבה בפיתוח של מוצרים. "יש לנו אקלים מאוד מיוחד בארץ", הוא מסביר. "הפרשי הטמפרטורה ברוב חלקי הארץ בין חוץ לפנים הבית הם פחות מ-15 מעלות רוב השנה. זאת, בשונה נאמר מאירופה, שם ההפרש יכול להגיע ל-30 ואף ל-40 מעלות. בנוסף, האקלים בארץ הוא אקלים מאוד קשה שכולל רוחות,אבק ומליחות מהים, שפחות נפוצים באירופה". כתוצאה מכך עושה החברה שימוש בצבעים עמידים לאבק ולרוחות שיש בישראל ומקפידה על שימוש בפירזול ואביזרים העמידים בפני קורוזיה, כולל מוצרים ייעודיים למי שמתגורר באזורים עם תנאי אקלים קיצוניים. בנוסף, ההפרש הקטן יחסית של הטמפרטורה מאפשר לתכנן חלונות מסוג אחר. "באירופה מייצרים לחלונות פרופיל המורכב משלושה חלקים, הכולל באמצעו חומר מבודד, לרוב סוג של פלסטיק. בארץ הפרופיל הזה מיותר, שכן התרומה שלו לבידוד היא בין שלושה לחמישה אחוזים. אנחנו מתמקדים בזכוכית מבודדת המהווה את מרבית שטח החלון, ויצרנו את משפחת קליל גלאס – סדרה של זכוכיות, המתאימות לצרכים השונים של הלקוחות, כולל בידוד מרעש, מקור ומחום, המתאימות הן לתנאים הסביבתיים והן לגודל התקציב של הלקוח".

ההתאמה ללקוח היא דבר מה נוסף המאפיין את הפעילות של קליל. "באירופה ההיצע הוא לרוב של חלון אחד עם שניים-שלושה צבעים ושני סוגי ידיות לבחירה. בישראל כל אחד רוצה את החלון שהוא מדמיין, ולכן יש לנו מגוון רחב של סדרות ואנו מאפשרים ללקוחות שלנו להתייעץ איתנו, כדי לקבל מפרט המתאים במדויק לאיזור הגיאוגרפי בו הם מתגוררים ולסגנון העיצובי המועדף עליהם". החברה גם מתגאה בפתרונות קלים עבור אנשי המקצוע, כך שהתקנת המערכות מתבצעת בצורה פשוטה וקלה. כל זה, אגב, בא עם שבע שנות אחריות, הן על המוצר והן על ההתקנה. "אנחנו אומרים – אין פרויקט דומה, אין לקוח דומה ואין מיקום דומה, ואנחנו פועלים בהתאם לכך".

טכנולוגיה חכמה בתוך חלון

לאחרונה השיקה החברה את הסדרה החדשה שלה בתחום החלונות, סדרת הבאוהאוס של קליל. תהליך הפיתוח של הסדרה כלל בחינה מעמיקה של המגמות בשוק, ובהתאם לכך יצרו בחברה סדרה של חלונות עם קווים צרים ופינות ישרות וסימטריה בסגנון חלוקות חדש ומחודש, התואם את סגנון הבאוהאוס, שאפיין את הבנייה בתל אביב בשנות ה-30 של המאה הקודמת.

לדברי דבוש: "סדרה זו היא התגשמות החלום שלי. כאשר רכשתי את קליל היה לי חלום, והוא להכניס את העיצוב לתחום החלונות. במרבית הקטגוריות זה דבר קל יחסית, אבל מאחר וחלון הוא מוצר מינימליסטי, היכולת לעצב אותו היא מאתגרת.

בשנת 2012 קמה מחלקת העיצוב בקליל, שייצרה שני פתרונות טכניים חדשים, עליהם נרשמו פטנטים. פתרונות אלו מעלימים מאפיינים ידועים של חלונות, בהם הפתחים שתפקידם לנקז את המים שגולשים על השמשה וסרגלי זיגוג נסתרים. ברגע שעשינו את זה, קיבלנו חלונות בעיצוב מאוד מעודן ואחיד". הסדרה החדשה היא ההמשך של הסדרה הבלגית, מספר דבוש, המאופיינת הן בפתרונות טכנולוגיים מתקדמים, כולל בידוד טרמי ואקוסטי ברמה גבוהה, והן בסגנון עיצובי בולט וייחודי. Functional is Beautiful (פונקציונאלי הוא יפה), שהוא אחד מעקרונות הבאוהאוס, בא לידי ביטוי בסדרת חלונות הבאוהאוס. במילים אחרות, ניתן לבחור מתוך מגוון רחב של אפשרויות בעזרת התאמה נכונה של חלוקות וגוונים.

בהמשך הדרך שואף דבוש לשלב בין שני העולמות בהם הוא נמצא כל חייו – עולם העיצוב ועולם הטכנולוגיה. החלון הוא שטח תצוגה מבוזבז. אנו מדינת סטארט-אפ, והחזון שלי הוא לשלב טכנולוגיה בתוך החלון. אפשר להציג עליו את הטמפרטורה מחוץ לבית, להציג מידע על מה שקורה בחלקי הבית, לשלב פתקים עם תזכורות ועוד. הטכנולוגיה כבר קיימת, אנחנו עובדים על השילוב הזה, ולדעתי תוך מספר שנים זה ייכנס לשוק".

קליל – מעסיק חברתי

חוזקה של כל חברה מתבסס על המשאב האנושי ועל יציבותו בארגון. קליל מאמינה בעידוד והנעת העובדים למיצוי הפוטנציאל במטרה לשמרם בארגון, למנוע תחלופת עובדים ולהעלאת שביעות רצון העובדים מהארגון.

החל מקליטת העובד לארגון, ולאורך כל תקופת עבודתו בארגון, מתקיים תהליך של למידה והעשרה מקצועית בהתאם לצרכי התפקיד והארגון ובהתאם ליכולותיו של העובד.

הערכת תרומת העובד לארגון מתרחשת בחברה באופן תמידי, בין אם בדרך של משוב שנתי ובין אם בדרך בלתי פורמאלי של דיונים שונים בטרם החלטה על קידום עובד, שיחות עובד-מנהל ועוד.

שביעות הרצון של העובדים מעבודתם היא גורם חשוב לארגון ולכן בקליל מקיימים באופ סדיר סקרי שביעות רצון בקרב העובדים ובעקבותיהם משקיעים משאבים ומאמצים רבים על מנת לשפר, באופן מתמיד, את שביעות רצון העובדים.

כמו כן, קיים מערך מובנה של הכרה ותגמול אישי וצוותי: בונוס שנתי, תגמול (מילולי ומוחשי), מתווה אישי (קידום והתפתחות מקצועית לעובד), מערך פרמיות ויעדים ומדדים (על בסיס חודשי ושנתי) נופש שנתי, מפגשי ימי הולדת חודשיים, ימי כיף, ימי גיבוש, נסיעות מקצועיות לחו"ל לכנסים ולתערוכות ועוד.

רמת תחלופת העובדים נמוכה והוותק הממוצע עומד על 17 שנה. עובדים רבים משלימים 40 שנות עבודה בחברה ונהוג לחגוג להם את האירוע בחברה בהשתתפות בני משפחותיהם.

ההשקעה בהון האנושי נושאת פרי לאורך זמן וניכר מאמץ העובדים לשיפור מתמיד ולרצון להביא את הארגון למקום טוב יותר. מסיבות רבות אלו זכתה קליל בשנת 2016 במקום שלישי בתחרות "המעסיק החברתי" של עיתון כלכליסט.

סיור בלוגרים במפעל ''קליל'' בכרמיאל

ואם לא די בכך... חברת קליל לא נחה על זרי דפנה. בעוד שנתיים, בשנת 2020 - לקראת חגיגות ה-70 של החברה, יושק "אגם הפרפרים" – מיזם משותף לחברה להגנת הטבע ולחברת קליל. פארק פרפרים עם מרכז מבקרים – כליל היופי לטובת המבקרים ולקיימות הסביבה הגלילית !

צילומים: סימה להט, יח"צ

כתבות נוספות
bottom of page