top of page

סינדרלה – אגדה של סרט

הסרט סינדרלה (2015) הוא הפקה חדשה לסיפור הקלאסי שמלווה אותנו ואת ילדינו במשך 65 שנים.

האגדה הקלאסית והבלתי נשכחת "סינדרלה" מגיעה לראשונה אל מסך הקולנוע בסרט עלילתי Live Action .

הסרט החדש מפיח חיים חדשים בתמונות הבלתי נשכחות מיצירת המופת מאולפני דיסני משנת 1950. הוא מביא אל המסך הגדול מחזה מרהיב.

תקציר העלילה

סיפורה של סינדרלה עוקב אחר גורלה של אלה הצעירה. בעקבות מותה הטראגי של אמה, אביה נישא בשנית. להוטה לתמוך באביה, אלה מקבלת באהבה את האם החורגת החדשה שלה - ליידי טרמיין ואת שתי בנותיה אנסטסיה ודריזלה לבית המשפחה. כאשר אביה של אלה נפטר באופן פתאומי, אלה מוצאת עצמה נתונה לחסדיה של המשפחה הקנאית והאכזרית שנותרה לה. אלה הופכת להיות משרתת מכוסה באפר, ומשפחתה האכזרית כינתה אותה בשם סינדרלה, מאחר שנהגה לעבוד באפר (Cinder). אלה החלה לאבד תקווה, אבל זכרה את המילים של אמה כשעוד הייתה בחיים - "תהיי אמיצה וטובת לב". בכך היא לא מתייאשת ולא מתעבת את אלה שמתעללים בה. היא פוגשת ביער אדם זר. בהיותה לא מודעת לכך שהוא באמת נסיך, ולא רק עובד פשוט בארמון, אלה סוף סוף מרגישה שהיא פגשה את הנפש התאומה שלה. נראה כאילו גורלה עומד להשתנות כאשר הארמון שולח הזמנה פתוחה לנשף לכל הנשים הפנויות בממלכה. דבר זה מעורר את תקוותיה של אלה שוב. האם החורגת שלה אוסרת עליה להשתתף בנשף והורסת את שמלתה. אבל, כמו בכל האגדות הטובות, תמיד יש מישהו שעוזר, ואישה חביבה שהיא הפיה הטובה, יחד עם דלעת ענקית וכמה עכברים, משנים את חיי סינדרלה לעד.‏

השחקנים

לילי ג'יימס - סינדרלה

ריצ'רד מאדן - נסיך החלומות (ידוע גם בתור "קיט")

קייט בלאנשט - ליידי טרמיין

הלנה בונהם קרטר - הפיה הטובה

הולידיי ג'יינג'ר - אנסטסיה טרמיין, בתה של ליידי טרמיין

סופי מק'שרה - דריזלה טרמיין, בתה השנייה של ליידי טרמיין

סטלאן סקארסגארד - הדוכס הגדול

נונסו אנוזי - קפטן

דרק ג'קובי - המלך

היילי אטוול - אמה של סינדרלה

בן צ'פלין - אביה של סינדרלה

לפני הסרט סינדרלה מוקרן סרט האנימציה הקצר מאולפני וולט דיסני "קדחת הקרח", המחזיר את כוכבי "לשבור את הקרח" – אנה, אלזה, קריסטוף ואולף - אל המסך הגדול.

בסרט בבימויו של הבמאי מועמד לפרס האוסקר קנת בראנה ("תור") מככבת בתפקיד סינדרלה השחקנית לילי ג'יימס ("אחוזת דאונטון"), השחקן ריצ'רד מאדן ("משחקי הכס") בתפקיד הנסיך, זוכת פרס האוסקר קייט בלנשט ("יסמין הכחולה") היא האמא החורגת והשחקנית מועמדת לפרס האוסקר הלנה בונהם קרטר ("נאום המלך") היא הפיה.

נסיך אחד יכול לנשום לרווחה, כי הוא כבר בחר מי "תנהיג" אותו באושר ועושר עד עצם היום הזה.....

טריילר הסרט - https://youtu.be/GN_FW57yS30

ולהתייחסותי האישית...

מעבר לכך שהסרט מרהיב ביופיו... בשאלות המגדריות על תפקידי "בנים" ו"בנות" עשינו כברת דרך ארוכה, וטוב שכך !!!

אין ספק שגם אני בילדותי, וגם בנותיי כשהיו צעירות ותמימות - הושפענו ממסריו המגדריים של הסרט: החלום שיגיע "האביר על הסוס הלבן" ויכבוש אותנו בסערה, ידאג לכל צרכינו מבלי שנעשה דבר. רק נהיה יפות, נעפעף ונשתוק... המסר הזה היה מקובל אז, כשהתפקידים המגדריים היו ברורים, אבל הוא בעייתי היום, גם אם ציפו אותו באולפני וולט דיסני בנייר צלופן ורדרד.

סינדרלה (לילי ג'יימס) מגלמת דמות נאיבית וילדותית. מאידך, גופה נדחס בתוך מחשוף (פוש-אפ?) ומחוך הדוק, שלבטח גרם נזק בלתי הפיך לאבריה הפנימיים. הפרופורציות לא אנושיות ולא ריאליות. זה חלק מההפנמה שיוצרת המדיה, שלעולם נערות ונשים לא תהיינה מרוצות מממדי גופן, תצרוכנה יותר ויותר תכשירי קוסמטיקה וטיפוח, ניתוחים, ביגוד והנעלה...מרדף סיזיפי אחר הרוח שמגלגל מליארדים לתעשיית היופי...

היחסים בין הנשים בסרט מוצגים כיחסי שנאה, קנאה ואפילו אלימות. יש רק שני סוגי נשים: האישה הטובה והתמימה (סינדרלה) שמגיבה למעשים של אחרים מבלי לקחת שליטה על חייה, והאישה הרעה המניפולטיבית, החמדנית והקנאית שעושה שימוש במראה שלה. השנאה של האם החורגת (קייט בלנשט) מוסברת בסרט אך ורק בגלל שהיא רעה. המסר שמעביר דיסני הוא שנכון להיות אישה רכה, תמימה כמו סינדרלה.

לעומת זאת, תכונות הגברים בסרט אינן דיכוטומיות. הן מגוונות, כיאה למציאות בה אנו חיים.

סינדרלה משננת את המשפט האחרון של אמה לפני מותה: "תהיי אמיצה ונדיבה". נדיבות מצידה – היתה בשפע לאורך כל הסרט - ובעיקר מול הרישעות של האם החורגת ובנותיה. המעשה האמיץ היחידי היה שסינדרלה ירדה מעליית הגג המרופטת עם בגדיה הישנים ופניה נטולות האיפור כדי לפגוש את הנסיך. איזה אומץ-לב !!!

לסיום, אני מברכת על כך שאני חיה בתקופה בה אנו מבינות שהאושר שוכן בתוכנו, ואין הוא תלוי בשום גורם חיצוני, ובוודאי לא בנסיך שיגיע "על הסוס הלבן" ויגאל אותנו ... אני גם מברכת על כך שידי הנשים עדיין נטויות להשגת השיוויון המגדרי הנכסף.


כתבות נוספות
bottom of page