top of page

רן גפנר - אלוף אירופה במנטליזם

רן גפנר מייצג את ישראל, ויוצא בחודש יולי 2015 לרימיני שבאיטליה במטרה לכבוש את אליפות העולם במנטליזם, מטעם "הפדרציה העולמית לקוסמות". התחרות תיערך במשך שבוע ימים, בין התאריכים 6-11.7.2015

את המופע לאנשי התקשורת, פתח גיא זלוטניק - חברו של רן גפנר ונשיא אגודת הקוסמים ואמר:

"אנו שולחים את רן לתחרות בינלאומית. רן ראה את הנולד. היא ניבא שיתחרה בתחרות בינלאומית, ואמנם 3 שנים לאחר מכן – הוא עושה זאת בגדול.

לפני כשנה נבחר גפנר לייצג את ישראל. הוא זכה באליפות אירופה בקסמים של FISM - הפדרציה הגדולה של אגודות הקוסמים בעולם, לאחר קטע ייחודי וחדשני המשלב קריאת מחשבות ומוזיקה, אותו הציג גם בתוכנית הטלוויזיה "מי יפיל את המאסטר?". זכייה זו העניקה לגפנר כרטיס כניסה אוטומטי לאליפות העולם שתתקיים באיטליה, לצד 150 מנטליסטים וקוסמים מובילים מרחבי העולם. הם יתחרו ב-2 קטגוריות עיקריות: במה וקלוז אפ (קסמי תקריב); כאשר מתוכן 50 יתמודדו בקלוז אפ, ו-100 יתמודדו בבמה. בכל אחת מהקטגוריות ישנן גם כמה תתי קטגוריות: אילוזיות, מנטליזם, קסמי קומדיה,מניפולציות ועוד...מנטליזם זו קטגוריה שנמצאת תחת קטגוריית במה. במהלך האליפות, עולים המתמודדים, זה אחר זה, עם קטע של עד 10 דקות, ומנסים להרשים את חבר השופטים עם קטע קסמים שנבחן עפ"י קריטריונים של מקוריות, פרזנטציה, עמידה, לבוש וסגנון.

אגודת הקוסמים מקיימת כנסים מקצועיים, תחרויות, פועלת בקטגוריות במה ילדים, קלוז-אפ עם קלפים ומטבעות, מנטליזם - קסמים באמצעות מחשבה, טלפתיה ועוד. אנו הישראלים – "מפולפלים" וממציאים את עצמנו מחדש. בעקבות תחרויות יבשתיות - המתחרים שזוכים במקומות הראשונים, משתתפים בתחרויות בינלאומיות לאליפות העולם. הצלחה בתחרות מחייבת יצירתיות וחדשנות".

ישראל נחשבת למעצמה בתחום המנטליזם בגלל היצירתיות (החשיבה מחוץ לקופסא), החוצפה הישראלית, ואופי הקהל הישראלי שהוא ספקן מטבעו - מה שמכריח לחשוב ולהתאמץ יותר.

מעבר לתחרות עצמה, בכנס יש הרצאות, סדנאות, מופעים מאד מושקעים, וגם אולם ענק של תצוגה ומכירה. לכנס יגיעו בסביבות 4,000 קוסמים, וביניהם קוסמים מפורסמים בעולם ובקרב קהילת הקוסמים, כגון מקס מייבן (המאסטר מ"מי יפיל את המאסטר?"), אורי גלר ועוד...

מישראל תצא משלחת מכובדת הכוללת גם את דליה פלד - נשיאת הכבוד של האגודה הישראלית, ושימי אטיאס.

זכייה זו מציבה את אגודת הקוסמים הישראלית על המפה, לאחר שמעולם לא נשלח נציג מטעמנו לתחרות נחשבת זו. רוב הקוסמים המקצועיים בישראל הם חברים באגודת הקוסמים – האגודה לקידום אמנות הקסמים בישראל. האגודה פעילה מאד בארגון כנסים מקצועיים ותחרות שנתית בתחום.

תחרויות יבשתיות מתקיימות אחת לשלוש שנים כמוקדמות לאליפות העולם שתתקיים ביולי 2015 ברימיני איטליה.

גפנר התחרה בקטגוריית מנטליזם או כפי שמקובל לכנות אותה בישראל – אמנות חושים - היכולת ליצור אשליה של קריאת מחשבות באמצעים פסיכולוגיים. זהו תחום פופולרי מאד בשנים האחרונות, ואנו הישראלים מובילים את התחום בעולם.

השנה התחרות התקיימה על ספינה ענקית בשייט שיצא ממרסיי צרפת ומשם לאקסיו, פלמה דה מיורקה וברצלונה. 4 ימים של הרצאות מקצועיות לקוסמים, סדנאות, וכאמור- התחרות.

איך הכל התחיל ?

גפנר מספר...

"במהלך השירות הצבאי בתור מפקד צוות בתותחנים, הגעתי עם הגדוד לגזרה בשטחים וביום הראשון שנכנסנו לגזרה, קיבלתי משימה לנסוע עם הסיור למוצב מסוים, בדרך פספסתי פנייה ובטעות נכנסתי עם הצוות לשטח ברשות הפלסטינית וכשקלטתי את זה והסתובבתי, גילינו שתושבי המקום כבר הספיקו לחסום את הכביש באבנים ובכך מנעו מאיתנו את היציאה, כשהגענו למחסום ידעתי שאם אנחנו יוצאים מהג'יפ הממוגן יש סיכוי שיירו עלינו ואכן כך היה, במהרה החלו היריות לעברנו, זה היה רגע מאד מפחיד ולרגע כבר הייתי בטוח שהרע מכל הולך לקרות אבל התאפסתי על עצמי מהר, אני והצוות פרקנו מהג'יפ לפי הנוהל, ניטרלנו את האש ויצאנו מהמקום.

לאחר מכן הייתי בטוח שאני הולך "לחטוף על הראש" על ההתברברות אבל להפתעתי מח"ט הגזרה שיבח אותי בתחקיר.

לאחר האירוע חשבתי לעצמי איך פעלתי ומה גרם לי לפעול כמו שפעלתי, ניתחתי כל רגע ורגע והעברתי את כל התרחישים האפשריים שיכלו לקרות אם רק הייתי עושה מהלך אחר או בא מכיוון אחר או מפספס בשנייה והגעתי למסקנה שמה שהוביל אותי זהו דפוס חשיבה ברמה התת הכרתית בלי להיות מודע אליה והחלטתי שאני רוצה להקדיש את החיים כדי להבין בדיוק איך אנשים חושבים, מה מניע אותם לפעול כמו שהם פועלים ואיך אפשר להשפיע עליהם לפעול בצורה הרצויה ואם כבר ללמוד את זה אז לעשות את זה בצורה הכי כיפית שאפשר ולמצות את החיים הכל כך יקרים שכמעט איבדתי, עד תום.

למדתי פסיכולוגיה ובעצם כל מה שיכולתי על החשיבה האנושית, השפעה, NLP (שיטות זכרון), ועם המון אימון גיליתי שהמוח שלנו הרבה יותר גמיש ממה שאנחנו חושבים, עשיתי "מכון כושר למוח" והגעתי לתוצאות מדהימות, תוצאות שהדהימו אנשים..התחלתי להופיע שוב לפני מספר שנים לאחר שהרגשתי מספיק בשל לשלב את כל הידע החדש שצברתי ביחד עם הידע הישן מעולם הקסמים , התחלתי שוב להופיע ולהדהים את הקהל בהופעות אינטליגנטיות ומעל הכל מבדרות.. המטרה היחידה היא לגרום לאנשים לשכוח ולו לשעה מחיי היום יום שלהם ולהגיע לעולם שכולו דמיוני אך יחד עם זאת מאד אמיתי, משהו שטמון בכולנו וכל אחד יכול ליישם אם רק ירצה להקדיש את חייו לזה.

אין כמו לראות תגובה של מישהו שלא האמין בדברים האלה אבל פתאום חווה בעצמו איך אני מצליח לגלות מילה או שם שהוא חושב עליו, התגובות נעות בין היסטריה לתדהמה מוחלטת וזה שווה הכל מבחינתי . הרבה אנשים אחרי הופעות שואלים אותי אם אני יכול לטפל בכאב שלהם, לדעת מה מין היילוד שלהם או בכלל דברים על העתיד, אבל לעולם אני לא נכנס לשם ולא מתיימר להתעסק עם הדברים האלה.

אני מדגיש בתחילת כל הופעה שהדברים שהקהל יחווה הם במפורש לא על טבעיים אלא יכולות טבעית שיוצרות את האשליה שיש לי חוש שישי, הכל נטו בשביל הבידור שלהם והתדהמה".

גפנר הוא בוגר ביה"ס רימון. הוא החליט להשפיע על העולם ועל אנשים בעזרת היכולות המנטליסטיות שניחן בהן. את היכולות שלו פיתח בזכות סבו שאיתגר אותו. לאחר שנים של אימון "מנטלי", לימודי פסיכולוגיה, הסחות דעת, אשליה, השפעה וכמובן עמידה על במה. אחרי הכל, המטרה היא לבדר, לגרום לאנשים לחשוב, לנתק אותם ממציאות חייהם, ולגרום להם הנאה, צחוק ופליאה.

רן קורא את שפת הגוף, מפעיל אינטואיציה, משתמש בזיכרון ובסוגסטיה כדי ליצור אשליה. הוא "משתעשע ומשעשע" בעזרת קוביה הונגרית, מטבעות וקלפים, מנחש שמות, מספרים ותאריכי לידה, תפריט במסעדה ועלות המנות... ואם לא די בכל אלה – הוא גם עושה הקשרים בין צבעים ומוזיקה ("סינסטזיה")...

צפיתי במופע המהפנט כשאני מרותקת לכסא, פוערת את פי בתדהמה, ומוחאת כפיים בהתלהבות רבה. אין ספק שזו היתה חוויה מלהיבה, אותה סיים רן באימרה: "אנו נמצאים היכן שמחשבותינו נמצאות. וודאו שמחשבותיכם נמצאות במקום שבו אתם רוצים להיות"...

כתבות נוספות
bottom of page