top of page

"הנוסחה לעיצוב" - ספרה של האדריכלית רחל ורשבסקי

הספר "הנוסחה לעיצוב" נותן מענה לשאלות:

* איך לעצב בסטייל כמו אדריכל, וליצור אפקט WOW

* איך לעצב לפי ה- DNA

מתוך הבנת ה-DNA, ה-SELF, והארכיטקטורה

הספר נועד לעזור לתכנן את הבית לפי 4 טיפוסים עיקריים:

* האגרן - האספן. רוצה לחוות דרך זיכרון אישי חדש או קולקטיבי * הפרקטיקן - הרציונאליסט - אוהב סדר וארגון. יעילות ופונקציונליות.

* המתלבט - הוורסטילי - אוהב לאהוב. לא בטוח בהחלטותיו ובמעשיו

* הסטייליסט - רוצה חוויה שלמה. אוהב חומר וטקסטורה.

האדריכלית רחל ורשבסקי, באמצעות ספרה החדש "הנוסחה לעיצוב", עוזרת לתכנן את ביתנו כך שנרגיש בו כמו מלכים ומלכות, וזאת בהתאם לדי־אן־איי המיוחד שלנו. הספר מלמד לעצב את הבית באופן המדויק ביותר, עם סיכוי מצוין שהתכנון יביא עמו תהליך נפשי ותובנות עמוקות, כיוון שהחוץ משקף את מצבנו הפנימי.

על האדריכלית...

רחל ורשבסקי - בוגרת בצלאל לתואר ראשון ושני באדריכלות ועיצוב אורבני. בעלת משרד עצמאי משנת 2010. אוצרת תערוכות, מרצה למתווכים, שמאי נדל"ן ומשקיעים בישראל. עד היום תכננה למעלה מ-6500 מ"ר של עיצוב משרדי, ומתמחה בשיפוץ ותכנון ועיצוב בר קיימא בישראל, עם תקציב מוגדר מראש.

לדברי רחל:

"הקוד האישי שלנו מורכב מארבעה טיפוסים שונים: אגרן, רציונליסט, ורסטילי וסטייליסט. לכל אחד מאתנו יש סגנון טיפוסי וסגנונות משניים. לכל אחד מאתנו יש סגנון התנהלות חיצוני וסגנון התנהלות פנימי. לעתים קרובות יש סתירה בין ההתנהלות החיצונית לבין הנטייה הפנימית האותנטית. זה מביא לתחושת אי נוחות ואפילו ניכור בסביבת המחיה שאינה מתאימה לצרכים האמיתיים"

מי אנחנו ואיזה עיצוב משפיע עלינו?

הכירו את שיטת 4 הטיפוסים לפי הספר "הנוסחה לעיצוב":

* האגרן - האדם שאוהב לאסוף, לאגור, לחוות. החוויה עבורו היא זיכרון ומשפחתיות. ישנה חשיבות לפרטים הקטנים, ומתן תשומת לב לרגש מאחורי כל חפץ ורהיט. האגרן אוהב אוספים, חובב פריטי וינטג', ומטבע הדברים הוא אוהב לטייל לאורך ולרוחב של שוק הפשפשים, לסרוק כל פיסת קרטון בכל סמטה, ומתחבר לרעיון האלוהי שלכל חפץ יש סיפור. המוטו שלו: "תנו לחפצים לחיות". האגרן לא חושב על תכנון, והקניות שלו נעשות באופן רגשי. רק אחרי ביצוע הקנייה הוא חושב מה לעשות עם הפריט שקנה או איפה למקם אותו. האגרן אוהב לחוות את ביתו כהמשך לאישיותו. לרובנו יש מידה של אגרנות: ניירת, חפצים מהסבים... טיפוס האגרן החדש קונה. האגרן הישן מוצא כל מיני חלקים בבית ובחוץ ושומר אותם. תחשבו על אגירה כעל מסע ציורי, מסע שמספר סיפור אישי. כל חפץ מספר סיפור. למעשה, יש לכם מאגר של סיפורים. סיפור החיים שלנו שזור בתוך הרקמה של הבית.

* הרציונליסט - אדם שאוהב פונקציונליות, הגדרה ממשית. לכל חפץ יש את המקום והייעוד המדויק עבורו, צורך שלכל פריט יהיה מקום מוגדר ולא יזוז ממנו. עדיפות לשליטה בלו"ז ובתקציב. הרציונליסט אוהב מאוד שהדברים נמצאים במתווה מוגדר. לא אוהב לאגור. אוהב סדר וניקיון. אופן החשיבה שלו: רוצה לדעת איפה נמצא כל דבר, איפה עושים כל פעולה, איפה הוא שותה קפה, איפה מונח כלי האוכל של הכלב. לרציונליסט יש תכנון ותכנית לכל דבר. גם לבית שלו הוא זקוק לסביבה מאורגנת ומדויקת, גם סביבה פיזית וגם סביבה מקצועית. לכן רבים מהרציונליסטים הם עורכי דין או רואי חשבון. רציונליסט פונה לאדריכל מתוך צורך בתכנון מראש, איפה כל דבר עתיד להיות. יתרה מזאת: איפה כל דבר חייב להיות. זאת כדי לחסוך לו זמן ולאפשר לו לתכנן את זמנו באופן מדויק ויעיל.

* הורסטילי - האדם שאוהב לאהוב את הכל, ואוהב לאהוב ולשנות את דעתו. אינו בטוח במעשיו, ואולי פועל מתוך לחץ והבנה שהוא יהיה חייב לפעול בצורה מסוימת, עד שיגיע לידי פתרון. הורסטילי - רב סגנונות, טיפוס צעיר בדרך-כלל. לעתים אלה בני משפחה צעירים שקיבלו ריהוט שהיה בדירה של הסבתא או של הדודה. אנשים מטיפוס רב-הסגנונות מרגישים שהדירה לא מדברת בשפה שלהם, ולא יודעים להגדיר מה מפריע להם. הם לא מבינים מדוע לא נוח להם בסביבת החיים שלהם. מה לא עובד. מה לא מדויק. אדם רב סגנונות סופח אליו סגנונות שונים שאינם מדויקים לו, לכאורה. רחל דואגת להציג ללקוח כמה אופציות שיהיו מדויקות ומתאימות ככל האפשר לסגנון שלו. היא מגבשת את האופציות האלה בעזרת שאלונים שיש בהם שאלות שחוזרות על עצמן בגרסאות שונות. זאת כדי להבין במדויק מה הסגנון של הלקוח. אז אם אתם ורסטילים, תשאלו את עצמכם שוב ושוב מה אתם רוצים בדיוק. ומֵעבר לכך - מה בדיוק אתם צריכים. נסו להבין מה יעזור לכם להגיע אל קו הסיום של עיצוב הבית בסגנון המדויק לכם. עיצוב הבית מתחיל ונמשך בתהליכים עמוקים שאינם מסתכמים רק ברכישת כרית או בהזזת הספה. זה תהליך נפשי ורגשי עמוק.

* הסטייליסט האדם האימפולסיבי, הרגשי, החוויתי. אדם שאוהב להרגיש חומר. מונע מתוך טרנדים, וחולם על בית מושלם. אדם שאוהב סטייל. בדרך כלל עוסק בעיצוב. הוא בוחר אזור מסוים בדירה, למשל אזור ציבורי כמו סלון או חדר אמבטיה, ומעצב אותו כך שפנימיותו תבוא לידי ביטוי. לעומת זאת, שאר הבית נזנח לחסדי המצב הקיים. הסטייליסט מושפע מהעיצוב השליט באופנה העכשווית. החיסרון הגדול בכך הוא שאין לו סגנון משלו. הוא יהיה מעודכן לגבי כל סגנון אופנתי שיש בשוק. בדרך כלל תהיה לו ראיית מיקרו. הבית מעוצב לפרטי פרטים, אך אין תקשורת בין האביזרים השונים, והבית לא משדר אחידות או רהיטות של שפה סגנונית אחת. כך נוצרת תחושה של חוסר בהירות עיצובית. תחשבו על ההוויה של סטייליסט. הוא אוהב מהירות וזרימה, ומחליט במהירות. יתכן שבעקבות זאת הוא מתעייף עד מהרה מסגנון מסוים. מאפיינים אותו אימפולסיביות ברכישת חפצים ותשומת לב למה שיגידו השכנים על העיצוב החדש. אדם כזה יהיה נחרץ בהחלטותיו, אך עם זאת ישנה את דעתו (הנחרצת) כמה וכמה פעמים.

הספר גרם לי לעצור מדי פעם בקריאה, להביט פנימה, "לתהות על קנקני", ולבחון את הסגנון האישי שלי.

כטיפוס פרקטי ואגרני - גיליתי שאני אוהבת בית מואר, בסגנון מודרני-קלסי, בצבעי טורקיז-רך, מוקה ולבן-שמנת, ובעיקר לא עמוס (תחושת ניקיון).

את ספרה החדש של רחל ורשבסקי "הנוסחה לעיצוב" ניתן למצוא ב-

* רשת חנויות סטימצקי

* רשת חנויות צומת ספרים

* ישירות מרחל בטלפון 052-2558087, או באמצעות מייל rachel@roxarc.com

צילום: סימה להט, נטלי שור

לפרטים נוספים ניתן להכנס לאתר הבית של האדריכלית http://roxarc.com

כתבות נוספות
bottom of page