top of page

הסרט "מסתור"


שתי נשים | שני סודות | משימה אחת

בבתי הקולנוע החל מ-25.1.18

סרטו של ערן ריקליס – מסתור, על פי הסיפור "החוליה" מאת שולמית הראבן

במאי: ערן ריקליס

התסריט נכתב על ידי ערן ריקליס על פי הסיפור הקצר "החוליה" מאת הסופרת המנוחה שולמית הראבן, שראה אור בשנת 1986 תחת שם העט טל יערי. הספר יראה אור מחדש בהוצאת כנרת זמורה ביתן לכבוד צאת הסרט לאקרנים.

גולשיפטה פרהאני | נטע ריסקין יהודה אלמגור | דורייד לידאווי | עם האלוק בילגינר | מרק וושקה | וליאור אשכנזי

מפיקים: בטינה ברוקמפר, מיכאל אקלט, אנטואן דה קלרמון-טונר, ערן ריקליס

מפיקים אחראים: משה אדרי לאון אדרי מפיק שותף: איירה ריקליס

צלם: סבסטיאן אדשמיד

עורך: ריצ'רד מריצי

מוסיקה מקורית: יונתן ריקליס

עיצוב אמנותי: ברטרם שטראוס חפי בוהם דורית בן שושן (ישראל)

עיצוב תלבושות: פראוקה פירל נתן אלקנוביץ ורוסריו ניסתיקו (ישראל)

עיצוב פס קול: גיל תורן

מפיק בפועל (ישראל): מיקי רבינוביץ

תקציר הסרט:

שתי נשים. משתפת פעולה לבנונית וסוכנת מוסד ישראלית, שנשלחת לשמור עליה בדירת מסתור בגרמניה בה שום דבר אינו בטוח ואי אפשר לבטוח באיש. סיפור אינטימי עטוף באיום מתמיד שהולך ומתקרב אל מקום המסתור של שתי הנשים.

"מסתור" הוא סרט מתח דרמטי המגולל את סיפורה של נעמי (נטע ריסקין), סוכנת מוסד שנשלחת לשמור על מונה (השחקנית האיראנית גולשיפטה פרהאני), משתפת פעולה לבנונית שנחשפה והוצאה בבהילות מביירות על ידי המוסד. מונה עוברת ניתוח פלסטי כדי שתוכל לעטות על עצמה זהות חדשה ולהמשיך הלאה לחיים חדשים. היא מועברת לשבועיים התאוששות בדירת מסתור בהמבורג, גרמניה. המשימה הלכאורה קלה שמוטלת על נעמי הופכת להיות מסע מורכב בו אף אחד אינו בטוח והכל יכול לקרות בכל רגע נתון. על רקע הסכנה שמרחפת מעליהן, השבועיים שהן מעבירות יחדיו בזהויות בדויות מאלצים אותן לתת אמון זו בזו, ולהתמודד עם שדים, סודות ושקרים מעברה של כל אחת מהן.

לדברי ערן ריקליס:

'מסתור' מייצג נאמנה את המסע שלי להביא את סיפורו האנושי והמורכב של המזרח התיכון ולתת לו מימד אוניברסלי שיאפשר לאנשים ברחבי העולם לרדת לעומקו.

מסתור הוא מפגש בין מוטיבים חברתיים ופוליטיים שאני עוסק בהם שנים רבות לבין חיבתי לסרטי מתח בסגנון ג'ון לה קארה. שתי נשים, שונות, מסוכנות בדרכן, נפגשות בנסיבות טעונות ומורכבות בדירת מסתור בדירה הממוקמת בארץ שזרה לשתיהן - גרמניה. שתי נשים בסיר לחץ הן הסיבה המרכזית בגללה כתבתי וביימתי את הסיפור הזה. האווירה מסביב – אווירת טרור שמתקרב ללב אירופה, אווירה של כאוס חסר שליטה, זו הסיבה השנייה. השילוב בין שני האלמנטים הם הסיבה השלישית והמנצחת שבגללה נכנסתי לעולם המורכב הזה של חשאיות, נאמנות, בגידה, הונאה לצד מורכבות נשית, חיבור בין שני קטבים, מסע רגשי גדול שנע באזורים מסוכנים מכל הבחינות. נעמי ומונה מתכתבות עם סלמה ומירה מעץ לימון, עם אמל ומונה מהכלה הסורית, עם עדנה ונעמי מערבים רוקדים. מתכתבות ומתפתחות הלאה כפי שאני מתפתח מסרט לסרט, מסיפור לסיפור, מהתמודדות להתמודדות.

ערן ריקליס

התסריט מבוסס על סיפור קצר ומופלא מאת טל יערי שלמעשה הסתבר שהוא שם צללים של הסופרת המנוחה שולמית הר אבן. קראתי את הסיפור לפני כמעט שלושים שנה ותמיד ידעתי שאגיע לעשות סרט על פיו. המשימה המרכזית היתה לעבד סיפור שנכתב בשנות השמונים לימינו אנו ולתת תחושה של מציאות עכשווית ואמיתית אל מול סיפור שהוא בעצם על זמני מבחינת המוטיבים שלו. זה סוד הקסם בעיניי – להיות רלוונטי ואמין ומצד שני לספר סיפור שהוא קודם כל דרמה, סיפור, מסע רגשי – אבל תמיד מחובר למה שקורה מסביב, למה שקורה במזרח התיכון ובעיקר – למה שקורה אצלנו בבית גם אם הסיפור ממוקם בלב אירופה.

ליאור אשכנזי וערן ריקליס

מסתור – מסע מרגש ורגשי אל נבכי המזרח התיכון מנקודת מבטן של שתי נשים שהם חלק ממשחק גדול בהרבה ומנקודת מבטי שמנסה לראות הכל מלמעלה אבל גם להישאר עמוק בתוך הרגש של הסיפור והדמויות, עמוק בתוך המסתורין של מסתור".

"מסתור" יופץ ברחבי ארה"ב וקנדה בפברואר 2018, לאחר שנרכש להפצה על ידי חברת מנמשה מלוס אנג'לס. הסרט יצא למסכים בגרמניה ובצרפת במהלך החצי הראשון של 2018 ומיועד להימכר למספר רב של מדינות ברחבי העולם.

צפיתי בסרט. מתח רגשי ופיזי ליווה אותי לאורך כל הסרט. נעמי ומונה שונות, סקרניות להכיר זו את זו, משתפות חלקי זכרונות, חושדות, פוחדות, מציפות דיעות קדומות... נזכרתי בפסוק בספר משלי "כי בתחבולות תעשה לך מלחמה".

הסצנות בסוף הסרט היו קצרות ומהירות והיוו תפנית בעלילה. זה הותיר אותי ואת חברתי עם שאלות ותהיות שנבעו מפאזלים שלא הצלחנו להרכיב בעלילה המפותלת.

הפקה ישראל: ערן ריקליס הפקות סרטי יונייטד קינג

ישראל | 2018 | 93 דקות | אנגלית, עברית, ערבית, גרמנית

מופץ על ידי סרטי יונייטד קינג

מנהלת הפצה: לירון אדרי

כתבות נוספות
bottom of page