top of page

אופירה ציטרין – מאמנת ב"ארבע ההסכמות"

אופירה ציטרין מטפלת/מאמנת ומגשרת לענייני משפחה. היא מתמחה בטיפול פסיכותרפיה והתמכרויות בשיטת 12 הצעדים. מאמנת בכירה, אישית וזוגית ומלווה משפחות, יוזמת ומארגנת סדנאות העצמה, ומרצה בארגונים בנושא נפש האדם.

אופירה ציטרין ממליצה לכולנו לאמץ את "4 ההסכמות" של דון מיגואל (מיגל) רואיס. דון הוא רופא ושאמן מקסיקני, שטוען שאם נקיים את ההסכמות, נצליח, בכל יום מחדש, לשמור על מערכת היחסים – בדיוק כמו בהתחלה.

דברים שאולי לא ידעתם על דון מיגואל רואיס, ולא היה לכם את מי לשאול... דון מיגואל רואיס נולד למשפחה של מרפאים והתחנך באזור הכפרי של מקסיקו על ידי אם שהיתה קוראנדרה (מרפאה), וסב שהיה נגואל (שמאן). המשפחה ציפתה לכך שמיגואל יאמץ את המורשת המשפחתית בת מאות השנים של הריפוי וההוראה, ויעביר הלאה את הידע האזוטרי הטלטקי. במקום זאת, בהשפעת החיים המודרניים, בחר מיגואל ללמוד בבית הספר לרפואה ולהפוך לרופא מנתח. תאונת דרכים שינתה את חייו. באחד הלילות בשלהי שנת 1970, התעורר לפתע לאחר שנרדם על ההגה בשעת נהיגה. בו ברגע התנגשה המכונית במהירות בקיר בטון. דון מיגואל זוכר שהיה מחוץ לגופו הגשמי, כאשר משך את שני חבריו למקום מבטחים. מזועזע מן החוויה, החל בחקירה-עצמית אינטנסיבית. הוא התמסר ללימוד החכמה העתיקה של האבות הקדמונים, ולמד אצל שמאן רב-עוצמה במדבר מקסיקו.

דון מיגאול רואיס

על פי המסורת הטולטקית, הנגואל מנחה את האדם לעבר החופש האישי. דון מיגואל רואיס הוא נגואל משושלת אביר העיט, ומקדיש את חייו לשיתוף הידע שרכש על התורות של הטולטקים הקדומים.

דון מיגואל רואיס מגלה בספרו ארבע הסכמות את מקור האמונות המגבילות הגוזלות מאיתנו את השמחה ויוצרות סבל מיותר. ארבע ההסכמות, המושחתות על החוכמה הטולטקית העתיקה, מעניקות צופן עוצמתי של התנהגות, אשר יכול להפוך במהירות את חיינו לחוויה של חופש, אושר אמיתי ואהבה.

בסדנה על "ארבע ההסכמות" פתחה אופירה ציטרין ואמרה:

"רובנו, שנמצאים במערכת יחסים זוגית, חושבים מידי פעם "למה זה לא יכול להיות כמו בהתחלה? לאן זה הלך לאיבוד? למה הכבוד ההדדי והאינטימיות דעכו לנגד עינינו?

כיום, במקום להשקיע בתיקון המערכת הזוגית – מחליפים את בן/בת הזוג, ומעתיקים את השגיאות גם לקשר הבא".

לכבוד ט"ו באב - יום האהבה שמתדפק לו בפתח, מציעה אופירה, לאמץ כלי אפקטיבי לשימור ושיפור מערכת יחסים: "ארבע ההסכמות":

זהו כלי לשינוי, שאדם עושה בינו לבין עצמו, כדי לשבור את "האילוף" והפחדים שלו שנצרבו בו עוד משחר ילדותו. לפי דברי הרופא המלומד (השאמן), מאז שאנו ילדים קטנים אנו מאולפים לרצות את ההורים, המורים בבית הספר, הגננת בגן, החברים שלנו ... חינכו שאם נעשה משהו טוב - נקבל פרס, ואם נתנהג בצורה שלילית - נקבל עונש. החברה מכתיבה לנו את "הדרך הנכונה", וזה יוצר אצלנו פרדיגמות ואמונות שגורמות לנו לדיכוי הרגש וללכת לאיבוד.

אנו גדלים עם מסכות ופחדים, ומתרחקים מ"האני האותנטי". הדבר משפיע ישירות על מערכות היחסים שלנו מול ההורים, בני הזוג, הילדים, החברים...

על מנת לחיות חיים שלמים של שמחה, להגשים את עצמנו, ולחיות בכבוד הדדי עם בן או בת הזוג לאורך זמן, חייבים להפר את הפרדיגמות המבוססות על פחדים, ובאומץ רב לאמץ את ארבע ההסכמות (ההסכמים החדשים):

  1. לשמור על טוהר המילה – לזכור שלמילים יש כוח. הן יכולות "לשבור" או לכשף, ויכולות להעצים - יש להשתמש בהן בחיוב, לעידוד.

  2. אל תיקחו שום דבר באופן אישי – חשוב להיות שלמים עם עצמנו, ולהבין שלכל אחד יש את תפיסת העולם שלו. עלינו להבין ולקבל את זה, מבלי לשפוט ומבלי להיעלב. כל מה שנאמר לנו ועלינו - שייך למערכת האמונות והפחדים של זה שאומר את המילים הללו. קחו בחשבון שיש אנשים שנוהגים היא להקטין אנשים על מנת להאדיר את עצמם.

  3. אל תניחו הנחות – אנחנו יוצרים לעצמנו בעיות רגשיות, מעין "רעל" רגשי שמחלחל וזורם רק משום שאנחנו יוצאים מנקודת הנחה שכולם רואים וחושבים כמונו. הפתרון הוא לשאול שאלות, ולא להניח הנחות.

  4. לעשות תמיד אך ורק כמיטב יכולתי – הסכמה זו היא עבור המרצים שביניכם. אלא שעושים הכול כדי לזכות באהדה. חשוב לתת ביטוי גם לרצונות שלי עצמי, גם אם הם באים על חשבון קיום הרצונות של האחר !

* שלוש ההסכמות הראשונות יפעלו טוב אם נתחיל בהסכמה הרביעית !!!

דווקא בשגרת החיים המונוטונית, חשוב ליישם את 4 ההסכמות בזוגיות וביחסים שלנו. חשוב להבין שהכל מבוסס על אמון וכבוד הדדי שאנו מעניקים לעצמנו ולבן או בת הזוג. היכולת של האישה לקבל את העולם של הגבר ואת המסע שהוא עובר, ולהיפך – מתוך כבוד וללא שיפוט - משנה חיים ומשפר את מערכת היחסים.

קלפי מרלין - "המסע". כל קלף שמושכים (לא במקרה...), נועד ללמד אותנו

שיעור חשוב על החיים.

והשיעור הוא: אם רק נשכיל ללמוד, להפנים וליישם את תורת ארבע ההסכמות... לבטח נחסוך תיסכול וסבל מעצמנו ומהאחרים.

קלפים - "ארבע ההסכמות של דון מיגל רואיס"

צילומים: סימה להט, הדר נדלר

כתבות נוספות
bottom of page