top of page

מאחורי המספרים - HIDDEN FIGURES

ארה"ב 2017

אורך הסרט: 127 דקות.

הסרט מופץ ע"י א.ד. מטלון ופורום פילם והגיע לבתי הקולנוע ב-2.2.2017

תקציר הסרט:

סיפורן יוצא הדופן של קת'רין ג'ונסון (טאראג'י פי. הנסון), דורות'י ווהן (אוקטביה ספנסר) ומרי ג'קסון (ג'אנל מונה) – נשים אפרו-אמריקניות מבריקות אשר עבדו בנאס"א והיו המוח מאחורי אחד המבצעים הגדולים בהיסטוריה: השיגור של האסטרונאוט ג'ון גלן לחלל, הישג מדהים שהשיב את אמון האומה, טרף את הקלפים במרוץ לחלל והסעיר את העולם. שלוש הנשים בעלות החזון חצו את כל קווי המגדר והגזע והיוו השראה לדורות הבאים לחלום בגדול.

בימוי: טד מלפי

תסריט: אליסון שרודר, תיאודור מלפי

הפקה: פיטר צ'רנין, דונה ג'יליוטי, תיאודור מלפי, ג'נו טופינג, פארל וויליאמס

צילום: מנדי ווקר

עריכה: פיטר טשנר

פסקול: פארל וויליאמס, האנס זימר, בנג'מין וולפיש

בהשתתפות:

אוקטביה ספנסר – דורותי ווהן

קווין קוסטנר – אל הריסון

טאראג'י פי. הנסון – קתרין ג'י ג'ונסון

ג'אנל מונה – מארי ג'קסון

קירסטן דנסט – ויואן מיטשל

על ההפקה:

הבמאי, טד מלפי מספר: "באותו זמן נתון, מה שהיה יותר חשוב לנאס"א, היה המוח מאשר הגזע או המין. הנשים המבריקות האלה היו מי שיכלו לעשות את החישובים שהם היו זקוקים להם והן היו רעבות להזדמנות לשנות את חייהן..."

על אף שהן היו בעלות כישורים מאוד מיוחדים, הן לקחו את זה כמובן מאליו. עבור קת'רין ג'ונסון האמיתית, זה נראה רגיל להחזיק כישורי מתמטיקה יוצאי דופן, כי הם באו לה באופן טבעי מגיל מאוד צעיר. היא מספרת: "מאז שאני זוכרת את עצמי, אהבתי לספור דברים", היא נזכרת. "תמיד הייתי סופרת את המדרגות, והיו לנו הרבה מדרגות אז יש לי הרבה ניסיון. ראיתי שספירה הייתה בשבילי דרך להבין את הדברים טוב יותר, כדי לראות את פני הדברים ומה משמעותם", מסבירה ג'ונסון.

המפיקה דונה ג'יליוטי הבינה מאוד מהר שלאף אחד מהאנשים איתם דיברה על הסיפור, לא היה מושג שלנאס"א היה כזה מאגר של נשים אשפיות במתמטיקה: "זה משגע אותי שכל כך מעט אנשים מכירים את הסיפור הזה. הן היו שם כל הזמן, ולקח להן הרבה שנים לקבל את ההכרה הציבורית שהגיעה להן", מציינת ג'יליוטי.

ג'יליוטי החלה בחיפושים אחר אישה אשר תוכל לעבד את הסיפור יוצא הדופן הזה למסך הגדול וכך הגיעה אל אליסון שרודר, כותבת עם רקע מתאים להפליא: לא רק שהיא למדה מתמטיקה ברמה גבוהה מאוד אלא גם התקבלה להתמחות בנאס"א, אשר לשם הגיעה בעקבות סבתה, מתכנתת בנאס"א מהימים הראשונים.

על אף ששרדר ידעה על ההיסטוריה של נאס"א, היא מעולם לא נתקלה בשמותיהן של קתרין ג'ונסון, דורותי ווהן ומרי ג'קסון. היא לא יכלה להאמין שסיפור כה מעורר השראה של העצמת נשים בעולם של מדעי החלל נותר נסתר ממנה, על אף שהכירה את המערכת מבפנים.

"ידעתי על 'המחשבים האנושיים' של נאס"א, אבל באמת לא שמעתי שהייתה מחלקה נפרדת של אפרו-אמריקניות", מסבירה שרודר. "עד שסבתי החלה לעבוד שם, זה היה כבר יותר משולב. אני מכירה הרבה נשים עבדו בנאס"א, אני זוכרת שנאס"א הגיע לבית הספר שלנו בכיתה ח' וגייסו נשים ומיעוטים עבור התמחויות. ככה אני הגעתי לנאס"א להתמחות במתמטיקה ובמדע. אז ידעתי שנאס"א היו חזקים בלכלול את כולם...", מספרת התסריטאית.

השחקנית זוכת האוסקר, אוקטביה ספנסר ("העזרה") המגלמת את דמותה של דורותי ווהן, והמוזיקאי והמפיק המוזיקלי המצליח, פארל וויליאמס, הצטרפו לפרויקט בשלב מוקדם מאוד. ג'יליוטי מספרת: "אוקטביה קראה את התסריט ואמרה שהיא חייבת להיות חלק מהסרט. בינתיים פארל התקשר להגיד שהוא מוכן לעשות כל דבר כדי להצטרף לפרויקט. הוא אמר לי, 'זה קרה עשרה קילומטרים מהמקום שבו גדלתי ואני אובססיבי בכל מה שקשור לחלל'. אז פארל ואוקטביה הגיעו ממש בהתחלה ונשארו כל הדרך", אומרת ג'יליוטי.

מפלי, הבמאי מסכם: "מה שאיחד אותנו היה לספר את הסיפור הזה שמסביר כיצד הצליחה קבוצה של אנשים בנאס"א - שחורים, לבנים, גברים ונשים - לעבוד יחד כדי להשיג משהו גדול על ידי הנחת כל ההבדלים ביניהם בצד. האם זה היה קשה? כן. האם זה גרם להם להרגיש אי נוחות? כן. האם זה לקח זמן? כן. אבל דברים גדולים קורים כשאנשים מתאחדים בתנאים שווים", מסכם הבמאי.

סרט מעורר מחשבה, והשראה לחלום בגדול, כי לפעמים חלומות מתגשמים...

בניגוד לכל הסיכויים, שלוש נשים אמיצות ומבריקות, פתחו לנו את השער כדי שנוכל להביט ישירות בסוגיות הכואבות של גזע ומגדר, ונפעל כדי לרפא ולתקן אותן. בזכותן העולם צועד קדימה.

כתבות נוספות
bottom of page