top of page

טרומן - חברים עד הסוף

סרטו של סֶסְק גאי

TRUMAN

A Film By CESC GAY

  • הסרט המעוטר ביותר בספרד בשנת 2016

  • זוכה חמישה פרסי גויה (האוסקר הספרדי) לסרט, לבמאי, לתסריט, לשחקן הראשי ולשחקן המשנה

  • זוכה ארבעה פרסי גאודי – פרס לקולנוע קטלני – פרס לסרט קטלני דובר ספרדית, לבמאי, לתסריט לשחקן ראשי ולשחקן ולשחקנית בתפקידי משנה

  • זוכה שני פרסי פרוֹז לשחקן הראשי ולתסריט

  • פרס פוטוגרמה דה פלטה - הסרט הספרדי הטוב ביותר

  • זוכה חמישה פרסים של תא מבקרי הקולנוע בספרד: לסרט, לבמאי, לתסריט, לשחקן הראשי ולשחקן המשנה

  • זוכה שני פרסי חוזה מריב פורקה - לסרט ולשחקן

  • זוכה שני פרסים בפסטיבל סן סבסטיאן - לבמאי ולשני השחקנים

חוליאן שחקן תיאטרון מוערך, גר במדריד עם כלבו הנאמן טרומן ומתמודד עם רגעים קשים בחייו. כאשר חברו הטוב תומאס, המתגורר בקנדה, מחליט לבקר אותו במפתיע לארבעה ימים, שני חברי הילדות, המכירים זה את זה עשרות שנים, משלימים פערים בזמן קצר וחולקים רגעים מרגשים וקרובים. במהלך הזמן שלהם יחדיו יבינו השניים שהביקור הנוכחי יהיה כנראה מפגשם האחרון. הסרט, שזכה בפרס הגויה לסרט הטוב ביותר 2016, משרטט דיוקן מורכב ומרגש של חברות עמוקה.

יוצרים

בימוי: ססק גאי Cesc Gay

תסריט: ססק גאי Cesc Gay, תומאס אראגיי Tomàs Aragay

הפקה: דיאגו דובקוסבקי Diego Dubcovsky

מפיקים שותפים: דניאל בורמן Daniel Burman, הוגו סיגמן Hugo Sigman, אלחנדרו גורודיש Alejandro Gorodisch, מתיאס מוסטרין Matías Mosteirín, אקסל קושבצקי Axel Kuschevatzky, מרתה אסטבן Marta Esteban.

צילום: אנדרו רבס Andreu Rebés

עריכה: פבלו ברביירי קאררה Pablo Barbieri Carrera

מוסיקה: ניקו קוסטה Nico Cota, טוטי סולר Toti Soler

ליהוק: מירי חוארז Mireia Juárez

שחקנים

חוליאן: ריקרדו דרין Ricardo Darín

תומאס: חוויאר קאמרה Javier Cámara

פאולה: דולורס פונזי Dolores Fonzi

טרומן: טרוילו Troilo

לואיס: אדוארד פרננדז Eduard Fernández

וטרינר: אלכס ברנדמול Àlex Brendemühl

רופא: פדרו קזבלנק Pedro Casablanc

גלוריה: אלוירה מינגז Elvira Mínguez

ניקו: אוריאול פלה Oriol Pla

מוניקה: סילוויה אבסקל Silvia Abascal

ספרד / ארגנטינה, ספרדית , 108 דקות, 2015.

כתוביות לעברית ולאנגלית.

צולם במדריד, באמסטרדם, בוויניפג ובברצלונה

הפצה בישראל קולנוע חדש

החל מתאריך 26/1 בסינמטק תל אביב, בקולנוע כוכב רמת השרון וברחבי הארץ

הבמאי ססק גאי על הסרט

התחלתי לכתוב את הבסיס לסיפור של "טרומן – חברים עד הסוף" והערות שונות, בזמן הפסקה של הצילומים של סרטי הקודם "אקדח בכל יד". התמודדתי באותה תקופה עם המחלה ועם מותה של אימי ואין לי ספק שמה שחוויתי גרם לי להתיישב ולהעלות את זה על הכתב. זה היה אולי נועז מצדי, אך הרגשתי צורך לנסות ולהסביר את הדברים שראיתי וחשתי במהלך הזמן הזה. זו לא היתה החלטה מודעת שלי, אבל במהלך החודשים הללו מצאתי את עצמי כותב יומן בו סימנתי את כל השינויים שהתחוללו, את כל המצבים ואת כל הסיטואציות והרגשות שאימי, שאני וששאר בני המשפחה שלנו חווינו במהלך המחלה ובתוצאה מתבקשת ממנה.

גישה קלילה ונעימה

כבר ברשימות הראשונות הכוונה שלי תמיד היתה לכתוב על החוויה בדרך מלאת הומור או לפחות. השתדלתי לא להפוך את הסיפור לדרמה גדולה כמו שאנחנו רגילים לראות בסרטים העוסקים בנושאים כאלו. כשאני מתבונן על היומן שהתחלתי לכתוב אני מבין שהגישה הקלילה שנקטתי באה בצורה אינסטינקטיבית, והיתה לגמרי טיפולית.

הייתי מוכרח לנטרל את הדרמה מרכבת ההרים הרגשית שעברתי. כיוון שבמהלך השגרה היום יומית כשטיפלתי באמי הרגעים המיוחדים והלא צפויים בלטו. כשאנשים מתמודדים עם מחלה, סיטואציות ותגובות שונות מתרחשות. כאלה שלמתבונן מן הצד יכולות להראות מצחיקות, אבסורדיות אפילו גרוטסקיות. זה נראה כמו דבר הגיוני לתקוף נושא כזה, שהוא כואב במיוחד וטראומתי לכל הנוגעים בדבר, בדרך קומית ורגישה. אני רוצה לסייע לצופים בסרט לבחון מחדש את הדרך שלהם להתמודד עם המוות ולהתבונן בו בדרך יותר נוחה וקלילה , דרך שתסייע לשלוט בתחושה של פאניקה. ממש כמו שאנו חשים בחיינו. בדרך שמכריחה אותנו להתבונן למוות ישר בפנים.

הרעיון מאחורי "טרומן" הוא ממש זה, לנסות למצוא איזשהו גיוון בסיטואציה המורכבת, הלא בטוחה והבלתי ידועה הזו. תערובת בלתי נתפסת של קומדיה ורגשות, אירוניה ורגישות, קוקטייל של תחושות שיגרמו לצופים לצחוק, לבכות, לחשוב ולחייך.

והאם יש דרך טובה יותר לספר סיפור כזה מאשר עם צמד קומי מופלא כזה כמו ריקרדו דרין וחוויאר קאמרה. מבלי לשכוח את הגיבור השלישי בסיפור, הכלב טרומן. כל אחד מהם יתמוך בשני או בשלישי במהלך המסע ברכת ההרים של רגשותיהם, אותו הם יעברו במהלך הסרט.

אודות הבמאי ססק גאי

במאי ספרדי קטלני יליד ברצלונה בשנת 1967.

כתב מספר תסריטים עם רעייתו השחקנית תסריטאית אגתה רוקה.

ביים עשרה סרטים באורך מלא, קצרים וסדרות טלוויזיה. סרטו "קרמפאק" משנת 2000, היה אחד הלהיטים הגדולים באותה שנה בספרד.

שני כוכבי הסרט "טרומן" הופיעו גם בסרטו הקודם משנת 2012 "אקדח בכל יד".

אודות השחקנים

ריקרדו דרין

מגדולי שחקני הקולנוע של ארגנטינה. מרבה להופיע גם בסרטים ספרדיים.

יליד בואנוס איירס 1957. החל להופיע כילד קטן. והתפתח משחקן קומדיות טלוויזיה וטלנובלות לשחקן מוביל בקולנוע הארגנטינאי.

בגיל 10 הופיע לראשונה בתיאטרון לצד הוריו. למרות הצלחתו הגדולה בטלוויזיה הוא המשיך לשחק על הבמה כל השנים. הוא גם ביים לתיאטרון ולטלוויזיה. הפעם הראשונה שזכה להתייחסות על תפקיד בקולנוע היה בסרט הארגנטינאי "לאבד בשביל לאבד" בשנת 1993. את הקריירה שלו כשחקן מוביל ביסס בסרט "הבן של הכלה" שהיה נציג של ארגנטינה לאוסקר, לצידה של נורמה אלחנדרו. בשנת 2005 הופיע על הבמה בגרסה הארגנטינאית למחזה אמנות של יסמינה רזה ואיתה הופיע במדינות דוברות ספרדית וברחבי העולם.

דרין מגיע ממשפחת שחקנים, הוריו הם שחקנים וגם אחותו. הוא הופיע בשורה ארוכה של סרטים שזכו להצלחה גם בישראל "הסוד שבעיניים" זוכה האוסקר, "סיני בטייק אווי", "סיפורים פרועים", "קמצ'טקה", "הבן של הכלה" והתארח בפרקים של סדרות הילדים והנוער "קטנטנות" ו"המורדים".

על תפקידו בסרט "טרומן" זכה בשישה פרסי משחק שונים כמו כן זכה בפרסים רבים נוספים בספרד, בארגנטינה, ובפסטיבלים בינלאומיים.

חוויאר קאמרה

יליד לה ריוחה , 1967. עבר למדריד וסיים את לימודיו באקדמיה לדרמה. את דרכו בתיאטרון החל דווקא כסדרן, הפריצה על הבמה היתה במחזה של המחזאי הספרדי הגדול לופה דה וגה. לאחר הצלחה בסדרת טלוויזיה קיבל הזדמנות מן הבמאי פדרו אלמודובר ועבד איתו בסרט "דבר אליה".

בארץ ראינו אותו בסרט של חוליו מדם "סקס ולוסיה", בסרט "טורמולינוס 73" כמובטל שמנסה להתפרנס מסרט פורנוגרפי. עבד עם אלמודובר גם "בחינוך רע", "לעוף מהתרגשות" והופיע בעוד בשלל סרטים ספרדיים נוספים. לאחרונה ניתן לראות אותו בסדרה המדוברת של פאולו סורנטינו, "האפיפיור הצעיר".

על תפקידו ב"טרומן" זכה בארבעה פרסי משחק כמו כן זכה בפרסים רבים נוספים.

דולרס פונזי

שחקנית ארגנטינאית ילידת 1978. משפחתה היא משפחת אמנים, שחקנים ומוזיקאיים. החלה את דרכה כדוגמנית. ב- 1998 שיחקה לצד אחיה תומאס פונזי בסדרה "החורף של 98", שם שיחקו גם כן כאח ואחות. הופיעה בסדרות ובסרטים ארגנטינאיים רבים. היתה בת זוגו והיא אם ילדיו של השחקן גאל גרסיה ברנאל. הכלב טרוילו את הכלב טרומן משחק כלב שענה לשם טרוילו, בהקרנת הסרט בפסטיבל הקולנוע של טורנטו סיפר הבמאי ססק גאי שהכלב הלך לעולמו מספר חודשים לפני כן. בהקרנות הבכורה של הסרט הופיע ריקדרו דרין להקרנות עם כלבה שהיא בתו של טרוילו.

הסרט אנושי ומרגש. "פיסת חיים" מורכבת בין חברי ילדות שנפגשים בנסיבות קשות של מחלה חשוכת מרפא.

הקשר מציף חוויות מימים ימימה, וסוגר פערים של שנות ריחוק ביניהם.

נדמה שהחולה מרוכז בעצמו, ואיננו קשוב לצרכיו וליכולותיו הפיננסיות של חברו.

לעתים חשדתי שהכלב טרומן יקר לו יותר מחברו שהתנתק ממהלך חייו השגרתי, ובא לשהות במחיצתו בימיו האחרונים.

הסרט ארוך ואיטי מדי לטעמי.

כתבות נוספות
bottom of page