top of page

שימורים בחברת זנלכל (יכין)... זה לא מה שחשבתם....

בסיור עיתונאים שנערך במפעל חברת זנלכל (יכין), הממוקם באזור תעשייה אלון תבור סמוך לעפולה, נחשפנו למגוון עצום של כ-240 סוגי מוצרים שונים שהחברה מייצרת.

הפעילות העיקרית של החברה היא בקטגוריות: שימורי פירות וירקות, רכזי עגבניות, רוטבי בישול, רטבים מוכנים (לפסטה, ללזניה, לשקשוקה, לתבשילים ועוד...), תרכיזים לשתייה, חומץ ומיץ לימון לתיבול.

כל מוצרי העגבניות והירקות מיוצרים מתוצרת חקלאית מקומית טרייה, ומשווקים ללא חומרים משמרים.

הסיור העיתונאי ניפץ לנו אחת ולתמיד את המיתוס המושרש לפיו תכולת קופסאות השימורים איננה בריאה בגלל החומר המשמר. מסתבר שהשימור נוצר בתהליכי הפיסטור והעיקור. החיידקים לא יכולים להיכנס מבחוץ, ומכת החום מחסלת אותם מבפנים. רוב הויטמינים (90%) נשמרים. המגדלים עובדים תוך הקפדה על תקנים מחמירים של ריסוס והדברה. עוברות רק 6 שעות מקטיף התירס או העגבניות עד להגעתם לקופסה.

לדברי קובי שיינפלד יו''ר החברה:

"החברה נוסדה בשנת 1940. אנו חוגגים 76 שנים להקמתה. אבא קנה את המפעל בשנת 1947. עד 1983 היה זה מפעל משפחתי קטן במפרץ חיפה. הקף המכירות עמד על כ-10 מיליון שקל, כאשר 80% מתוכם היה יצוא לאנגליה - בעיקר פלחי אשכוליות, בשל תעשיית ההדרים הענפה. ב-1984 הקמנו את המפעל באלון תבור. הפכנו לחברה ציבורית שנסחרת בבורסה. בשל עבודה עקבית ורבת שנים – הצלחנו לחזק ולבסס את המותג "יכין". אנו מחזיקים כיום את נתח השוק הגדול ביותר בתחום שלנו. הרחבנו את סל המוצרים, ומחזור המכירות של החברה בשנה שעברה עמד על כ-200 מיליון ש''ח, מתוכם כ-3% ייצוא לארה''ב, גרמניה, אוסטרליה, ניו-זילנד, צ'ילי, ארגנטינה וצרפת.

המוצרים המובילים שלנו הם:

* מוצרי עגבניות: רטבים, רכזים, מרוסקים, קוביות

* ירקות - תירס, חומוס, שעועית אפוייה במיץ עגבניות, אפונה וגזר

* מחלקת פלסטיק – תרכיזים ועד רטבים

* מחלקת סירופים

קובי שיינפלד – ממשפ' המייסדים. יו"ר חברת זנלכל (יכין). איש נעים הליכות

החברה שדרגה לאחרונה את טכנולוגיית הייצור ובנתה מחדש את כל התהליכים הטכנולוגיים המתקדמים ביותר בעולם בתעשייה זו באמצעות מכונות וציוד טכנולוגי חדשני שהובא במיוחד מצרפת ואיטליה. ניהול החברה מבוסס על הליכים וטכנולוגיות מהמתקדמות בעולם. זנלכל פועלת לפי תקנים בינלאומיים כמו ISO 9001-2000 , BRC , FDA , HACCP .

הטכנולוגייה החדשה מעלה את קצב הייצור השוטף בכ-70% עם חיסכון אנרגטי של כ-30% ליחידת מוצר.

במפעל פועלות 5 מחלקות: 3 מחלקות קבועות (סירופים, פלסטיקים, אריזה) ו-2 מחלקות עונתיות: תירס, ירקות ועגבניות.

זנלכל מתמקדת בהרחבת פעילותה בשוק מקומי והיצוא, על בסיס התמחות מקצועית בתחומי פעילותה באמצעות פיתוח מואץ, הבטחת איכות, השקת טכנולוגיות חדשניות וקשרי לקוחות מתקדמים.

כמעט כל המכירות בשוק המקומי הן תחת המותגים המובילים "יכין" "ופרי מבורך".

ומה החזון של יכין ? על כך עונה שיינפלד:

"לעמוד בשורה הראשונה של המפעלים בעולם, בתחום שלנו. זה כבר קורה בזכות עדכון מתמיד של ידע וציוד, מחלקת איכות, מח' פיתוח (תהליכים ומוצרים), אנשי ייצור ותחזוקה, לוגיסטיקה, רכש, מכירות, שיווק וניהול כספים... כולם מחוייבים למטרה. במפעל מועסקים באופן קבוע 170 עובדים ו-200 עובדים עונתיים. זהו תמהיל גדול של אנשים שעובדים בשיתוף פעולה מלא ובאווירה טובה".

לדברי פיני גורביץ מנכ''ל זנלכל: "במוצרי הירקות והעגבניות שחברת זנלכל (יכין) משווקת לקהל הרחב אין כלל חומר משמר - המוצרים הם מעגבניות ומירקות טריים, והם משווקים בטמפרטורה רגילה וללא כל צורך בהקפאה או קירור.

חשוב שהצרכנים ידעו שלאכול מקופסאות שימורים מפח או מפלסטיק, זה בריא וזה טעים. שלא לדבר על חיי המדף של השימורים שיכולים להגיע לשלוש שנים בקופסת פח ועד 18 חודשים בקופסת פלסטיק.

קווי היצור של זנלכל מעבדים מוצרים בתחומים שונים כגון תירס, עגבניות, אפונה, גזר, חומוס, שעועית, מילון, תפוחי עץ, פלפלים ואחרים."

פיני גורביץ – מנכ"ל זנלכל (יכין)

במהלך שנה קלנדרית מעבדת החברה כ- 75,000 טון של תוצרת חקלאית טרייה.

כל המוצרים המשווקים על ידי זנלכל הינם מתוצרתה העצמית ומתבססים על גידולים חקלאיים מקומיים.

זנלכל משקיעה באופן מתמיד בפיתוח מוצרים וטכנולוגיות חדישות כדי לחזק את מעמדה בשוק הבינלאומי והמקומי כאחד. בשנים האחרונות פיתחה החברה תהליכי יצור של מוצרים שונים המתבססים על חומרים טבעיים וטריים בלבד ללא חומרים משמרים ותוספי מאכל כלשהם. לחברה ידע רב ומתקדם בתחום של סטריליזציה של חומרי גלם חקלאיים ואריזתם למארזים בעלי אורך חיי מדף ארוך ללא חומרים משמרים.

זנלכל מפתחת מוצרים לחולי סכרת, מוצרים דלי קלוריות ומוצרים לילדים. אנו מתחילים לציין על האריזות "מוצרים מופחתי נתרן / סוכר... וגם ערכים תזונתיים"

החברה מובילה את התחום של מוצרי רטבים, רכזים ובסיסי בישול באריזות האישיות ומרחיבה את יכולותיה הטכנולוגיים לקטגוריות מוצרים נוספות.

מוצריה של זנלכל זכו פעמים רבות להיבחר כחידושים בתערוכות בינלאומיות מובילות.

בתום הסקירה נערך סיור ברחבי המפעל כדי להתרשם משרשרת הפעולות : מהגעת הירק שנקטף בעודו טרי בשטח, דרך מיונו הראשוני, שטיפתו, בישולו ואריזתו.

לדוגמא - העגבניות המגיעות במכולות היישר מהשטח, מוצאות על בריכה שם הן נשטפות. עם תום השטיפה, עולות העגבניות על גבי מסוע אל תוך המבנה שם יקבלו את פניהן העובדים . העגבניות שהגיעו על גבי המסוע, עוברות מיון ראשוני קפדני. משם עולות העגבנית לעבר המכונות שיקלפו, יקצצו, יחתכו ויבשלו אותן.... המוצר מוכנס לאריזות מפח או מפלסטיק בגדלים שונים.

קובי שינפלד- יו''ר זנלכל יכין ופיני גורביץ מנכ''ל יכין

לדברי טל כהן - השף של יכין ויועץ הטעמים בחברה:

"אנו מקיימים ישיבת פיתוח. "בונים" רוטב בסיס, למשל לחריימה בסגנון טריפוליטאי או מרוקאי. מייצרים את הרוטב. טועמים. אם כל אנשי ישיבת הפיתוח אוהבים את המוצר – אנו מייצרים אותו להנאת הציבור הרחב, ומשווקים אותו בקופסאות שימורים או בפלסטיק".

פיני גורביץ מנכ''ל יכין ושף טל כהן

מתכונים שהוכנו על בסיס המוצרים, בידיו האמונות של טל כהן – השף של ''יכין''

תירס מתוק וחמאה

1 קופסת שימורים תירס חמאה

1/2 חב חמאה חתוכה לקוביות

קורט מלח ים אטלנטי

מרתיחים את התירס , מסננים מנוזלים ומפזרים מעל קוביות חמאה ומלח ים

מגישים חם

סלט חסה

3 ראשי חסה אייסברג קרועה

רוטב וינגרט

1/2 כוס לימון יכין

3/4 כוס שמן זית

1 כף שום כתוש

1 כפית מלח

1 כף סוכר

מעט פלפל שלור גרוס

מערבבים היטב את מרכיבי הרוטב ומזליפים על גבי החסה מיד עם ההגשה

סלט תפוחי אדמה וקטניות ברוטב מיונז קארי ובזיליקום

1 שימורים תפוחי אדמה יכין

1 שימורים תירס מתוק יכין

1 שימורים גרגירי חומוס יכין

1 שימורים שעועית לבנה יכין

1 שימורים שעועית אדומה יכין

1 צנצנת מיונז הלמנס

1 כף גדושה אבקת קארי

1/3 כוס מיץ לימון יכין

1 כף מלח ים

1 חב עלי בזיליקום רק העלים שלמים

מעט פלפל שחור גרוס

מסננים את כל השימורים, שוטפים ומסננים שוב

את תפוחי האדמה חותכים ומערבבים עם הכל יחדיו כולל מרכיבי הרוטב!

אין ספק, שמוצרי יכין טריים, איכותיים וטעימים. המיתוס הכרוך ב"קופסת שימורים" – אבד עליו הכלח, ולראייה לכך – השף טל כהן גאה בעבודתו כשף של "יכין".

צילומים: סימה להט, יח"צ

כתבות נוספות
bottom of page