top of page

אילנה יהב ויותם כהן – פנטזיית קול החול


"אגדת פנטזיית החול" - מופע בינלאומי ייחודי, מרהיב ביופיו, סוריאלסטי, בעל איכות הזויה, הנע ומשתנה בעוצמתו לעיני הצופים וגורם להם להתרגש, לבכות, להישאר נדהמים ופעורי פה ולמחוא כפיים במשך דקות רצופות.

אילנה יהב - אמנית החול הבינלאומית, ויותם כהן - זמר אופרה ישראלי מוביל, מופיעים על אותה במה במופע סוריאליסטי ייחודי ובליווי הפסנתרנית בלה שטיינבוק ובנגני מאסטר קוורטט: יבגני מיכאלוב – באיין ולדימיר זצינסקי – גיטרה בס, בוריס קליין - בלליקה וטדי שושנקוב – דומרה.

אילנה יהב, מרתקת בכל חושיה בתחום פנטזיית החול.

היא יוצרת באמצעות ידיה, בחול פשוט, דמויות ונופים בלתי נשכחים.

אנימציית החול נרקמת לסיפור חייה האישי - איך עלתה כעוף החול מתוך הצער, נעה לעיני הצופים ומשתנה בעוצמה, ברגשות העצב והשמחה, ומגיעה לגבהים שלא הכרנו.

בארץ היא יצרה את הבובות לתוכנית "החרצופים", בין היתר, הופיעה בטקס פרס ישראל ועבדה בשיתוף פעולה עם שלמה גרוניך, אחינועם ניני, יהודה פוליקר, דודו פישר, עידן עמדי, אביב גפן (בלקפילד) ועוד.

יותם כהן, בכיר זמרי הטנור הישראליים, מביא בקולו החם ובהגשתו הכובשת את איכותו הקולית והאנושית המיוחדת.

במסע מוזיקלי, במגוון רחב של שפות וסגנונות, מהשיר הרך עד מרומי העוצמות הקוליות אנחנו נחשפים לסיפור חייו המרתק מילדות בקיבוץ, ועד זוהר במות האופרה.

אילנה יהב היא אגדה בינלאומית - חייה הם אמנות עוצמתית !

בעוד ששמה מוערך בעולם, בישראל היא מוכרת פחות אבל עבודותיה ידועות.

סיפורה הפרטי, איך עלתה כעוף החול מתוך הצער, מכיל שמחה, והוא שזור בתוך עשייתה האמנותית הסוערת.

אילנה, יוצרת בדיוק מופלא, באמצעות ידיה המבורכות, על שולחן חול פשוט - דמויות, נופים ודימויים המוקרנים על מסך גדול מלווים בקטעים מוזיקליים מוכרים שזורים אל תוך סיפור חייה האישי והאמנותי המרתק.

לאורך המופע היא מובילה אותנו תוך פנטזיית דממת החול אל האיש שהגשים את החלום שלה ועל הדרך עד לשם.

הצלחתה חובקת עולם. מעל 30 מיליון צפיות ביוטיוב. אירופה, אסיה, אפריקה, אוסטרליה, ארה"ב ודרום אמריקה, בוותיקן, בקרמלין, באום, מול מלכי ספרד ובלגיה, ועוד...

היא ציירה אינסוף פרסומות, בקפה,תה, קמח, אורז,סוכר ואף באבקת זהב ואבקת אשלגן עבור מקדונלד'ס, MBA, חברות אנרגיה בכווית, בלבנון ואלג'ריה וזכתה למועדון מעריצים רשמי באירן !

אחרי השירות הצבאי למדה במדרשה למורים לאמנות ועבדה כמורה למלאכה ולאמנות. אחרי 3 שנים פרשה מההוראה ופתחה סטודיו לתפאורות גדולות בו יצרה תפאורות לפסטיבלים, עבדה קצת כמאפרת בסרטים. יחד עם בן זוגה איציק ז"ל (שהשתחרר משירותו כטייס בחיל האוויר) הפך הסטודיו לסטודיו לאיפור, לבובות ולאפקטים מיוחדים - תחומים בהם השתלמה בהוליווד, ניו -יורק ולונדון.

עבודותיהם כללו גם את בובות ה"חרצופים" - תכנית הסאטירה הפוליטית-חברתית הראשונה בישראל. הם עבדו גם עם חברות פרסום בהפקת תשדירים וסרטים לטלוויזיה בהם כיכבו בובותיהם. עוד בנתה את הבובה הראשונה שהופיעה בערוץ 2, "גולו" בתכנית "דודו מספר לגולו" ועוד.

משהחליטה שפרק זה בחייה הסתיים, חיפשה להעלות מופע באמצעות תנועות הידיים בלבד. תוך כדי החיפושים והאימונים הוסיפה נוצות ואבנים, עד שהגיעה לחול. שם מצאה את שחיפשה. "התאהבתי ברעיון של ציור בחול", היא אומרת, "בגלל הפשטות שלו". יש להשתמש במה שהעניק לך האל: חול, ידיים ונשמה".

בעלה איציק יהב ז"ל ("המגשים את כל חלומותיי", כפי שהיא נוהגת לומר) בנה עבורה שולחן זכוכית עליו פיזרה חול פשוט. היא החלה לתרגל יצירת "ציורים" על רקע מוזיקה. "פנטזיית חול" שלה הייתה למציאות אמנותית.

היא צילמה קטע אחד ושלחה אותו בדוא"ל למספר ידידים. כעבור שבועיים החלה לקבל מאות מיילים מרחבי העולם.

בעלה ושותפה ליצירה, איציק יהב , נפטר ב-2013 אחרי התמודדות רבת שנים עם מחלת הסרטן. אילנה ואיציק יהב התחתנו כשהייתה בת 20. איציק היה נתב בחייל האוויר.

זמן קצר לאחר מכן, במהלך בחודשי חודשי הריונה הראשונים, פרצה מלחמת יום כיפור. ביום השני למלחמה, במהלך הגיחה המפורסמת להשמדת מערך הטק"א הסורי, אבדו שישה מטוסי פאנטום מטייסת "האחת". תשעה אנשי צוות נפלו בשבי. ביניהם - איציק. לאילנה נאמר שאין סיכוי שאיציק נותר בחיים ועליה לשבת עליו שבעה.

כעבור זמן, התקשרה אליה אשתו של הטייס, אתו היה במטוס וסיפרה לה שדודתה באוסטרליה צפתה בכתבת טלוויזיה על מטוס ישראלי שהופל ברמת בגולן ושמצנחים יצאו ממנו. למרות שלא קיבלה מידע כלשהו מהשלטונות או מהצבא, החלה אילנה לטפח תקווה שאיציק ישוב.

יום אחד ראתה אילנה בדוכן העיתונים עיתון צרפתי. בעמוד הראשון התנוססו פניו של איציק, לבוש במדי הצבא הסורי. מצבו היה ירוד אבל הוא היה בחיים. בסוריה הוחזק כל אחד הקצינים הישראלים שנשבו בבידוד, תוך עינויים בכלא אל-מאזה, שליד דמשק.

רק בשלושת החודשים האחרונים רוכזו בחדר אחד, עד להחזרתם לארץ כעבור 8 חודשים. בנם הראשון, דרור נולד בזמן שאיציק היה שבוי. לימים, הפך אף הוא לטייס, באותה טייסת בה שירת אביו.

איציק נפטר מסרטן ריאות. הוא הוכר כחלל צה"ל, היות שסוג הסרטן ממנו נפטר נוצר מחשיפה ממושכת לאסבסט. איציק היה כלוא במבנה אסבסט בתקופת שביו.

אתם מוזמנים להכיר את "אגדת פנטזיית החול" לפגוש את אילנה יהב - אגדה בחייה, אמנית בינלאומית שחשה מריחה וחולמת אמנות.

ההופעה הראשונה (התקיימה וזכתה להצלחה אדירה):

במוצאי שבת 25.6.16, בשעה 19:00 "בית יד לבנים" - ראשון לציון

ההופעה הבאה: מוצאי-שבת 10.9.16, בשעה 21:00 ב"המשכן למוזיקה ואמנויות" - רעננה.

אתר אילנה יהב: http://sandfantasy.com

אתר יותם כהן: http://www.yotam-cohen.com

כתבות נוספות
bottom of page