top of page

בייק אוף ישראל - The Great British Bake Off - פורמט ה-BBC פותח צוהר לאפייה מעולם אחר...


"בייק אוף" הפך לתופעה שסחפה את אנגליה, ובעקבותיה את העולם. התכנית נמכרה ושודרה בהצלחה מלמעלה מ -15 מדינות, ביניהן: גרמניה, אוסטרליה, ארצות הברית, צרפת, איטליה, פינלנד...

התכנית מגיעה לישראל, והיא תשודר בקשת החל ממוצ"ש 9.4.16 בשעה 21:00.

את הפורמט הישראלי תנחנה פאולה רוזנברג ואיה קרמרמן

פאולה רוזנברג ואיה קרמרמן

בין צוות השופטים: קרין גורן, רן שמואלי ועודד ברנר שהגיע במיוחד מניו-יורק כדי לשהות לצידה של אמו, ולצלם את התכנית...

קרין גורן, עודד ברנר ורן שמואלי

התכנית פותחת את הדלת לאנשים רבים שאפייה היא התשוקה שלהם, וחושפת עולם חדש של אופים ביתיים שהופכים כל עוגה ליצירת אמנות.

עמי גלאם – מפיק התכנית ב"קשת"

הצלחה עולמית

בייקאוף הפכה את עולם האפייה לטרנד הכי אופנתי, שמשגע את הצופים במדינות רבות בעולם. חלק נכבד ממתמודדי העונות בעולם הפכו לאופים שפתחו מסעדות, ועסקים פרטיים.

בבריטניה

התכנית שודרה בעונות הראשונה ועד הרביעית בערוץ BBC2 וכתוצאה מנתוני צפייה גבוהים שם, עברה בעונה החמישית ל-BBC1, הערוץ הציבורי המרכזי. בגמר העונה השישית צפו 15.06 מיליון צופים והיא הייתה התכנית הנצפית ביותר בבריטניה ב-2015.

בנוסף, התכנית מחזיקה בשבעה מתוך עשרה המשדרים הנצפים ביותר בבריטניה ב-2015.

בדמנרק

התכנית משודרת בערוץ DR1, השני בגודלו במדינה (לפי מס' צופים).

העונה השלישית של התכנית זכתה לנתח צפייה של 42.4% והובילה את טבלאות הרייטינג.

בהולנד

התכנית משודרת בערוץ NPO1, הערוץ הממלכתי.

העונה השלישית של התכנית הובילה את טבלאות הרייטינג.

על אפקט הבייקאוף...

ההשפעה של התכנית על מכירות של מוצרי אפיה ומכשירים חשמליים הקשורים לאפייה לאורך שש עונותיה של התכנית הפכה עובדה ידועה בקרב רשתות קמעוניות ומותגים מסחריים.

בעקבות העונה האחרונה של התכנית בריטניה, המדינה נמצאת בעיצומה של 'קדחת אפיה' הבאה לידי ביטוי בעלייה רצינית במכירות של מכשירים ומוצרים הקשורים לתכנית.

סקר של רשת הסופרים הבריטית "Waitrose" שנערך באוק' האחרון (2015) מצא כי אפייה הפכה פופולארית מאי פעם כאשר 19% מהאנשים מעידים כי הם אופים פעם בשבוע, קרוב ל-50% הודו כי הם אופים יותר ממה שהם אפו לפני כחמש שנים.

  • מכירות של שקדים שהופיעו במס' מנות מרכזיות במהלך העונה, עלו בכ-76% במהלך העונה, כך גם, העלייה במכירות צנוברים ואגוזי ברזיל עם עלייה של 302% ו-43% בהתאמה.

  • כמו כן, מכירות של מוצרי אפייה כמו תמציות טעם, צבעי מאכל, בצק סוכר, עלו בכ-25%.

  • חנות קישוטי האפייה - הוביקראפט, רשמה עליה של למעלה מ-3000%, במכירות של סרטים לעוגות ועלייה של 200% במכירות חותכני עוגיות.

  • חנות האונליין, אוקאדו, על עלייה של 200% במכירות של קטגוריית האפייה באתר. לאחר שידור הפרק ובו משימה שעסקה בקרם ברולה, עלו מכירות הכלים האישיים הייעודיים למנה הזו ב-300%.

  • מאז הוחלפו המיקסרים בתכנית מ-Kitchen Aid ל-K-Mix ולאורך כל זמן שידור התכנית, רשת הכלבו ג'ון לואיס רשמה עלייה של 300% במכירות המיקסרים של קנווד.

מה קרה, לאחר התכנית, עם כמה מהמתמודדים/הזוכים?

זוכת העונה השישית (2015) של התכנית בבריטניה – נדיה חוסיין

הפכה לבעלת טור שבועי במגזין טיימס וטור חודשי במגזין Essential (מגזין בנושאי לייפסטייל). כמו כן, הפכה לאורחת קבועה בתכנית בוקר מרכזית של ה-BBC בשם "The One" וכן אורחת במס' תכניות בוקר ולייפסטייל בערוצים מתחרים.

בדצמבר האחרון הוחתמה על ידי הוצאת ספרים מוכרת להוצאת ספר הבישול והאפייה הראשון שלה. בנוסף היא כותבת ספר ילדים ובו סיפורים ומתכונים.

עקב הפופולאריות לה זכתה בקרב הצופים, ניתן לה קרדיט על שינוי סטריאוטיפים אודות מוסלמים וכן קרדיט על העלאת השיח אודות גיוון תרבותי בחברה הבריטית.

נדיה הייתה מתמודדת עד כדי כך פופולארית, עד כי גם רה"מ דיוויד קמרון אמר לפני קיום הגמר של התכנית, שהוא תומך בה ומאמין כי היא צריכה לזכות.

זוכה העונה השלישית (2012) של התכנית בבריטניה – ג'ון ואיט

אחרי זכייתו, ואיט פתח חנות לשוקולד בוטיק. בנוסף, הוא בעל פינת אפייה קבועה בתכנית הבוקר של ITV1 (הערוץ המסחרי המוביל במדינה). בנוסף, הופיע כשף אורח בתכניות שונות ומוכרות בבריטניה.

ואיט הוציא כבר שני ספרי בישול, אחד יצא שנה לאחר הזכייה והשני כשנתיים לאחר הזכייה. בנוסף, הוא בעל טור אוכל קבוע בדיילי טלגרף.

בשנה האחרונה פתח בית ספר לבישול שהוא עומד בראשו, בנוסף הוא גם עורך שיעורי בישול בביתו לקבוצות.

כמו כן, הוא גם משמש כשגריר של עמותה בשם "Bake a Smile" שמספקת עוגות וסדנאות אפיה לילדים החולים במחלות סופניות.

ג'יימס מורטון, סיים במקום השני בעונה השלישית של התכנית בבריטניה

מאז סיום התכנית, מורטון זוכה לעוקבים רבים בטוויטר, הקים בלוג אפייה מאוד מצליח, והפך לכותב מאוד מבוקש בתחום זה בעיתונים ואתרי אינטרנט.

ב-2013 הוציא את הספר הראשון שלו העוסק בלחמים. הספר היה מועמד לפרס "ספר הבישול הטוב ביותר" בתחרות הספרים של André Simon וזכה בפרס ספר הבישול הטוב ביותר של גילדת כותבי ספרי הבישול. ספרו השני יצא לאור לפני כשנה.

החשיבה מחוץ לקופסה, בתכנית בייק אוף, מתגלה במיטבה. היא מולידה הפתעות של פנטזיה ויופי.

המשימות מטורפות. לא ניתן לחזות את תוצאות האפייה עד ל"רגע האמת" מול השופטים.

השופטים הישראלים שברו את "חוקי המשחק" המקובלים בעולם האפייה. כל אחד בדרכו המיוחדת.

והמתחרים... שמצפים בכיליון עיניים למוצא פיהם של השופטים, מתבטאים בספונטניות:

"אמא'לה, קיבלתי עור של ברווז".... "מה זאת השתיקה הרועמת הזאת?"...

אז יש למה לצפות... צפו הערב - 9.4.2016, בשעה 21:00, בפורמט מתוצרת "כחול-לבן" ב"קשת", ואל תשכחו ללקק שפתיים ולהתענג על מאפים מעולמות אחרים...

צילומים: סימה להט, יח"צ

כתבות נוספות
bottom of page