top of page

דרום אדום – חג הכלניות בצפון הנגב

במהלך סופי השבוע של ינואר-פברואר 21.1-20.2.2106

לציון עשור למותה של שושנה דמארי - "מלכת הכלניות", פסטיבל דרום אדום יתקיים השנה בסימן הצדעה לה וגם לזמר העברי!

גשמי הברכה של החורף הנוכחי הצמיחו מיליוני כלניות שהחלו לכסות את צפון הנגב במרבדים אדומים וססגוניים.

זו השנה ה-11 לפסטיבל דרום אדום. למשך 5 סופי השבוע של חודש ינואר עד פברואר, מצפות לנו שלל פעילויות לכל המשפחה, במרחבים הירוקים שבין נחל שקמה לנחל הבשור בצפון הנגב.

עם ישראל !

זו הזדמנות מצויינת להגיע ליום סיור חווייתי, ולהכיר מגוון אתרי תיירות וטבע מרתקים, רובם חדשים! פעילויות לכל המשפחה, וחלקן ללא תשלום...

אז מה היה לנו?

סיורים ושחקנים מזמרים בין הפרחים, סיורים חקלאיים, טיולי אופניים, קרקס, מופעי אמנים, שווקים, מרוץ הכלניות, "בירה ונשירה" (שירה בציבור), מופעי זמר עברי, שחקנים ופעילויות, הצעדה המסורתית באיזור בתרונות רוחמה, לזכרה של שושנה דמארי.

ועוד... דרום אדום LIVE – הופעות בכל חמישי בערב: דני, גידי וחברים, שלום חנוך, יהודית רביץ ועוד... שווקים וירידים חקלאיים, ולראשונה השנה: דרום אדום מרקט - הקניון האינטרנטי של יזמי צפון הנגב!

לדברי אורנה בן חיים (יח"צ): "כל שנה צריך לחדש. יש אמירה אישית בכל אטרקציה. אנשים הולכים אחרי החלום עם תמיכה של עמותת התיירות, משרד התיירות, משרד התרבות והספורט, משרד החקלאות, והמשרד לפיתוח הגליל. כולם משתפים פעולה למען הצלחת הפסטיבל. בפריפריה - גם קונדיטוריה נחשבת אתר תיירות עם תוכן וחוויה".

לדברי לבנת גינצבורג – רכזת התיירות של עמותת התיירות שקמה בשור: "עמית ואני מקדמים אירועי תיירות באיזור. דרום אדום נולד מהשטח. כל הגופים מרגישים שהוא שייך להם, כי להצלחה יש הרבה אבות. סיפורים אישיים מעניינים אנשים. בנוסף, מציעים מתחם תיירות, קניות וקולינריה. הכלניות הן לא רק התירוץ. הן העיקר. השנה הגשמים הקדימו, ולכן החלטנו להקדים את הפסטיבל. אמנם הוא יתקיים ב-5 סופ"שים, אבל יש לזכור שהכלניות פורחות כל השבוע..."

הוזמנתי לסיור עיתונאים, בשיתוף משרד התיירות, כדי לחוות כמה אטרקציות ממבחר הפעילויות המתוכננות בפסטיבל דרום אדום.

איציק ריין, מורה דרך - "טיולים מזמרים"

הנקודה ה-12 במושב שדה צבי הנקודה ה-12 היא נחלה של חקלאות, אקולוגיה ואמנות.

במשק יש שלוש יחידות אירוח מפנקות, וכן חאן המכונה 'הגלריה'.

לרגל הפסטיבל יתקיימו סיורים שמשלבים ארוחות בראנץ' וסיור אמנותי בגן הפסלים. כל שישי 10:00-14:00, ארוחות בראנץ' כפריות ממיטב התוצרת. ארוחה צמחונית-חלבית. בופה עשיר ומגוון.

לפני הארוחה יתקיים סיור אמנותי, על השביל המתפתל בגן הפסלים, בחצרו של האמן דורון אפרת. הארוחה הראשונה תתקיים בין השעות 10:00-12:00 - הארוחה השניה תתקיים בין השעות 12:00-14:00. מספר המקומות מוגבל. מותנה בתיאום והרשמה מראש. המקום מציע גם מתחם האירוח הכולל צימרים, חאן, וארוחות שף, כל ימות השבוע. מחיר לסיור וארוחה 75 ₪ לאדם.

טלפונים: 054-4600578 / 050-8351340

לדברי שאול אפרת: "הנקודה ה-12 הוקמה לפני 8 שנים, לאחר שהוקמו 11 נקודות בנגב. הקשר שלנו לאמנות מתקיים בזכות הגלריה של אבא, ותערוכות של אמנים אחרים. הגענו לכאן מאיזור השרון. אבא, דורון אפרת – יליד דורות. בחר לחזור מרמות השבים לנופי ילדותו. הוא אמן שחיפש "מגרש משחקים" כדי לפסל וכדי להיות באינטראקציה עם אמנים ועם הסביבה".

שאול אפרת

דורון אפרת - מייצג את הזרם וואבי סאבי. וואבי סאבי הוא אסתטיקה יפנית. "היתכלות החומר ותפארת הניקלה". החומר מתכלה כמו בחלודה דינמית. כך הקשר הרוחני והחומרי בין בני האדם.

לדברי דורון: "אנו עובדים עם קהילות בעלות צרכים מיוחדים. הם באים לעבוד בנגריה ובסדנאות היצירה. לפני 3 שנים התחלנו לארח ב-3 היחידות שבנינו. הגלריה נפתחה לפני שנתיים לאירועי קבוצות. זהו מעין חאן. אני מבשל ארוחות שף מפרי הצמחייה שבגן האורגני, הבוסתן והכרם שמשתרע על 5 דונם. זוהי יחידת משק אוטוקרטית.

אנחנו מייצרים 1,500 בקבוקי יין בשנה. זהו יקב משפחתי. הכל מהתוצרת שלנו. היקב נקרא: "הנקודה ה-12". לחמי השאור שלנו עשויים מחמצת".

אורנה בן-חיים, דורון ושאול אפרת

מתחם 39 – פיינטבול (כדור-צבע) וקליעה למטרה - שדה צבי

צביקה ובן סוויסה

במהלך הפסטיבל יתקיים במתחם גם שוק חקלאי של פירות וירקות, שוק אוכל, סלי פיקניק... וכמובן – קליעה למטרה.

קליעת כדורי צבע למטרות: איצטרובלים ובקבוקים

צביקה סוויסה הוא דור שלישי לחקלאים בשדה צבי, והוא מנהל את מתחם הפיינטבול. לדבריו... "סבא ואבא עלו ממרוקו, הקימו את המושב בשנת 1953. אני נולדתי בין הראשונים, ולכן קראו לי בשם צבי. הבן שלי, בן, הוא דור רביעי במושב. ב-10 השנים האחרונות גידלתי ירק ללא חרקים על קרקע, ברשת כפולה ובמעט ריסוס. בדיקות מעבדה מוודאות שאין שאריות של הדברה. אני לא רודף אחרי הכסף, ולא מתאמץ להשיגו. מגדל 70 מוצרים על 10 דונם אדמה. אין מאושר ממני כשאני נכנס בבוקר לחממה. מתחם הפיינטבול פועל מזה 3 וחצי חודשים. מתאים לילדים מגן הילדים (גיל 3) ועד גיל גן-עדן".

בסמוך למתחם נמצאת "החווה ההולנדית".

יריד מתחם 39 - שוק איכרים בשדה צבי

כל שישי 9:00 עד 14:00

טלפון 9\053-7395338 שוק איכרים עם מיטב תוצרת המשק. דוכני ירקות מזנים שונים ומיוחדים, הישר מן השדה. תוצרת מקומית, טרייה ומשובחת... ניתן גם גם לארוז במקום סלסלות פיקניק מפנקות, להמשך הטיול בטבע. במתחם יתקיימו פעילויות משחקי קליעה למטרה ברובי צבע (פיינטבול) עם זכייה בפרסים והפתעות שוות (השתתפות מגיל 4 ומעלה) וכמובן גם דוכני אוכל ביתי מעדות שונות, דוכני אמנים ועבודות יד. כניסה רגלית בחינם!

(במקום חנייה מסודרת בעלות סמלית של 10 ש"ח ללא הגבלת זמן.)

"דובשנית" - קפה ונשנושים בקיבוץ רעים

מאפיית בוטיק. עוגות, עוגיות, נשנושים, וקפה משובח גם...

קרן בורובסקי אורן, הקונדיטורית בדלפק המתוקים "דובשנית"

לדברי קרן: "בתחילת דרכי, למדתי אפייה מתוך ספרים, ואפיתי תוך ניסוי וטעייה. ישר ראיתי שזה הייעוד שלי: להביא רגעים מתוקים לי ולאחרים. רציתי מקום משלי. למדתי ב"תדמור", ופתחתי את "דובשנית". בית קפה מפנק בטבע, לחברי הקיבוץ, לילדים שחוזרים מביה"ס, ולאורחים שמגיעים מבחוץ. אני יזמת בקיבוץ, ומחוייבת בשכר דירה, משכורת, הוצאות חינוך ובריאות. אנשים ששמעו על החלום שלי, תרמו כוסות, כלים, ואפילו מקפיא. אני אופה כל השבוע. בששי יש לחמים טריים, פוקצ'ות, חלות. הכל נמכר כאן ובכלבו של הקיבוץ. חשוב לי להשקיע באיכות המתוקים".

קיבוץ רעים, קרן אורן בורובסקי – טל' 08-9940534

ביקרנו בחנות של רעות ומיקי. כריות, חפצי נוי.

רעות נחושתן, ובן-זוגה מיקי. רעות בוגרת שנקר. מיקי מלמד בשנקר. מעצבת טכסטיל ויבואנית טכסטיל לבית (מצעים, כרבוליות, כריות נוי...) ביחד עם מיקי פתחה חנות יבואן - HOUSE OF KAS - חנות שמוסיפה צבע ושמחה לחיים.

בסמוך ל"האוס אוף קאס" התוודעתי לפרוייקט RED FRIDAY שמתקיים בכמה מקומות. 8 עסקים איכותיים פועלים באיזור בבעלות נשים: אופנה, משק צאן, משתלה, טכסטיל, מאפים, קרמיקה, תיקים ומוצרי עור, חידוש רהיטים ונגרות. האירוח מתקיים בביתן של היזמות.

"שוקשוקדה" - יער שוקדה

יער שוקדה ניטע בשנת 1955 ומכיל ברובו עצי אקליפטוס. היער מצוי בסמוך למושב שוקדה. בחודשי האביב מתכסה היער כולו במרבדי פריחה מרהיבים, ומהווה אטרקציה למטיילים. הגישה למקום: לפני היישוב שוקדה, פנייה ימינה לדרך כורכר שנסללה ע"י קק"ל.

בלב הפריחה, שוק ססגוני עם מיטב תוצרת האזור: תוצרת חקלאית, שמן זית, עבודות אמנות ועוד. סיור מזמרים מודרכים בטבע (בשעות 10:00 12:00 ) אל מרבדי הפריחה. ללא תשלום. פעילות לילדים - יוצאים לטיול עם יאצק, המטייל המתמיד. יאצק יוביל אתכם לסיור היתולי ומלא הומור. הפעלה לכל המשפחה בין פריחת הכלניות ביער המופלא (בכל שעה עגולה 10:00-14:00)

כל שישי 10:00-14:00. הכניסה חופשית

( למעט ב 12.2 - אז השוק יתקיים ביער שרשרת)

טלפונים: 050-2662680 08-9938994

לדברי איציק ריין – מורה דרך – "טיולים מזמרים", הכלניות ביער שוקדה פורחות ראשונות, והן הגדולות ביותר באיזור. זאת בשל הצל, הלחות והאדמה העשירה במינרלים בצפון מערב הנגב.

השחקנית קרין בן-יעקב מ"שחקנים בע"מ" גילמה את הזמרת שושנה דמרי בהופעה ובשירה מרשימה.

"באר מרווה" בתחום יער שוקדה

אחד מאתרי הפריחה החדשים מהיפים שיש, שהונגש זה עתה לציבור להנצחת מרווה בביאן ז"ל.

רפי בביאן, אביה של מרווה, סיפר על המוטו של בתו: "שיגרה זה ניצחון".

"מרווה היתה "ילדת טבע וחסד". עסקה במתן בסתר, בגמילות חסדים. היא חלתה בסרטן המעי הגס. במשך שנה וחודשיים נלחמה כמו לביאה במחלה. הרימה ידיים ביום האחרון. למרות הכל, לא ויתרה לעצמה, וסיימה את בחינות הבגרות בהצלחה. שי פירון, שר החינוך, הגיש לנו, הוריה, ב"שבעה" את תעודת הבגרות שלה. תלמידי כיתתה בעלומים הכשירו לזיכרה שביל גישה בחורשה הסודית.

יש שיתופי פעולה בין אנשי הקהילה שמתקבצים להכשיר חניונים ושבילי גישה. זה מאפשר תיעול המבקרים לחניונים השונים כדי למנוע עומסים".

בבאר-מרווה השתתפתי בסדנת יצירה להכנת כלניות מבקבוקי מים ממוחזרים. פעילות חווייתית בטבע. הכלניות נשתלו בשדות, בין הכלניות הטבעיות. יופי של חוויה !

ארוחת מלכים אצל "שף רודד" במושב שרשרת השף רודד מעביר באווירה כפרית, סדנאות וארוחות לקבוצות. חוייה קולינרית ! הוא עושה זאת תוך יצירת פיוז'ן של טעמים, דהיינו שילוב בין המאכלים של פעם לבין הטרנדים של המטבח העכשווי. השף משתמש בחומרי גלם טריים מהגינה הפרטית שלו ומירקות שניקנים ישירות מהמגדלים במושב.

המנות מוגשות בליווי יין בוטיק מהאוסף הפרטי של השף.

ומה בתפריט?

מנות פתיחה: כרובית בבצק בירה בליווי מטבלים, פוקצ'ה ירקות ומלח ים.

מנה עיקרית: חזה אווז על מצב סלט מנגו ורימונים, פטריות פורטובלו במילוי עגל על מצע קרם בטטה, עוף בצליה איטית בפרנה צלעות עגל בפרנה בצלייה איטית, רוסטביף אנטריקוט בצלייה איטית.

תוספות: אורז מגלובה, ציפס קצין.

מטבלים: טפנד זיתים, ממרח עגבניות, טחינה ירוקה.

סלטים: סלט ירקות בויניגרט הדרים, סלט אפרסמון ורימונים, חומוס תוצרת בית, כרוב, חמוציות וקשיו, עגבניות שרי ובזיליקום ואגוזים, חציל וטחינה ירוקה, ירקות אנטיפסטי, חציל יווני.

מנה אחרונה: סופלה שוקולד וקרם וניל, קרמבל פירות יער

עלות למשתתף: 220 ₪ ,כולל שתיה ויין מתוצרת יקב בוטיק של השף. ללא הגבלה.

הארוחה כשרה. תיאום והרשמה מראש. ניתן גם להזמין סדנאות ארוחות לקבוצות במהלך כל השבוע.

טעמתי בשרים בצלייה איטית בפרנה. נמסים בפה ומשאירים טעם של עוד בגרון. האוכל משובח ומוגש בנדיבות. השף יוצר חוויה קולינרית, מחבקת ונעימה. "הכנסת אורחים" לשמה !

השף רודד

לרגל דרום אדום יתקיימו ארוחות שף באווירת הפסטיבל.

כל שישי,12:00-14:00

טלפון: 054-7730379, בתיאום מראש. שאר השבוע בתיאום.

בין הפעילויות המתוכננות השנה...

"שחקנים מזמרים בין הפרחים" - לאורך סופי השבוע יחכו למבקרים במוקדי הפריחה דמויות מרתקות להפעלה בטבע ללא תשלום ביניהן ניתן לפגוש את עוזי חרוזי, יאצק ועוד דמויות שיחכו למטיילים בפינות חמד בטבע. בבארי הישנה יטיילו המבקרים בין הכלניות לצלילי שיריה של שושנה דמארי. צעדת הכלניות המסורתית לזכרה של ענקית הזמר תתקיים בבתרונות רוחמה ב-30.1. ומרתון אופני הרים בארי ה-9 יתקיים ב-5.2, מרוץ אופניים באחד המסלולים היפים בארץ, בין מרבדי הכלניות של בארי. כמו כן יתקיים זו השנה השלישית מרוץ הכלניות, מסלולי ריצה עם מיקצים ברמות קושי שונות, בין מרבדי הפריחה.

סיורים במהלך הפסטיבל

סיורי פריחה בהדרכת קק"ל ורט"ג ללא תשלום, סיורים מזמרים, מיצגי שירה ונגנים בטבע, סדנאות ציור ויצרה בטבע, ערבי שירה בציבור, סיורים חקלאיים האופייניים וייחודיים לאזור, סיורים היסטוריים וסיורים מודרכים ברכב וברגל בכל המרחב אל מוקדי הפריחות.

כדאי להגיע לצפון הנגב כבר בימי חמישי, ליהנות גם מ-דרום אדום Live:

מופעים בימי חמישי במהלך החודש עם מיטב ההופעות ביניהם- דני גידי וחברים, שלום חנוך, יהודית רביץ ועוד...

בכל יום שישי

יפעלו באזור מגוון שווקים וירידים חקלאים.

ניתן יהיה לבקר ב"שוקשוקדה"- יריד צבעוני בלב פריחת הכלניות ביער שוקדה, שוק חקלאי של ירקות טריים ישר מן השדה במתחם 39 בשדה צבי, שוק גבינות ממחלבת בארי ועוד.

המיזם הייחודי Red Friday המאגד 8 נשים יזמיות בנגב הצפון מערבי ייתן למטיילים הזדמנות להתארח, להציץ ולרכוש מעבודותיהן של יוצרות ואמניות מהאזור. בכל יום שבת

יתקיים "שוק על המים" בגן לאומי פארק הבשור (אשכול) ובו לצד מעיינות הבשור הנובעים בפארק, שוק איכרים ססגוני מתנובת הנגב, בית קפה בטבע, יצירה והפעלות לילדים, מתקני שעשועים אתגריים ומופע מלהיב לכל המשפחה בחינם.

כמו כן, בכל שבת ניתן יהיה לשכור אופניים לכל הגילאים בכניסה לקיבוץ בארי, להשתתף בפעילות מרתקת בשילוב שחקנים וסיורי גששות במוזיאון גו' אלון שביער להב, ליהנות משוק כפרי בצומת כפר עזה, מחוויה משפחתית באווירה ברזילאית בקיבוץ ברור חייל, חוויה מתוקה יד מרדכי, שוק חקלאי בנתיב העשרה ועוד.

אירועים חד פעמיים באתרי התיירות באזור

מופע יווני ויריד יוצרים במחלבת צאלה, מופעי קרקס בחוות היענים, מדרחוב בקיבוץ נירים, יריד דרומי –חוויות וטעמים בחבל שלום הכולל שפע פעילויות וסיורים בעסקים המקומיים, "סירקופניים"- מופע אומנויות הקרקס ואופנים במושב קלחים, בראנץ מוסיקלי בחוות שבדרון, פעילות קולינרית בהדרכת שף שחקן במבוך מרים ועוד הפתעות רבות ביניהן ארוחות שף וארוחות מפנקות בחיק הטבע.

חדש בפסטיבל!!! דרום אדום מרקט - הקניון האינטרנטי של יזמי צפון הנגב.

אתר המכירות החדש של האזור בו ניתן להזמין מוצרים וגם צימרים, אטרקציות וארוחות במחירים מיוחדים.

בואו להכיר את היזמים והיוצרים הדרומיים - סלי פיקניק, יינות, שמן זית, אומנות, יצירה ועוד.

לפרטים נוספים אודות הפסטיבל, מידע על אתרי לינה, מסעדות ואטרקציות: www.habsor.co.il

פרטים מלאים גם ב- פסטיבל "דרום אדום"- הטבות ומבצעים למצטרפים לעמוד הפסטיבל בפייסבוק!

קישור לתכנייה דיגיטאלית: http://daromadom.habsor.co.il

צילומים: סימה להט, יח"צ

Comments


כתבות נוספות
bottom of page