top of page

בחג האביב אוכלים מצות אביב

עיתונאים ובלוגרים הוזמנו לסיור במפעל מצות אביב הממוקם ברחוב ז'בוטינסקי 83 בבני-ברק. רועי וולף, סמנכ"ל המפעל, קיבל את פנינו, והדריך אותנו בסיור לאורך תחנות המפעל. הוא השכיל אותנו במידע הבא על החברה והמפעל:

תחילתה של שושלת המאפה של "אביב" ומשפחת וולף - בכפר שעליב ברוסיה הלבנה.

בשנת 1887 עזבו אבות המשפחה את שעליב והפליגו לארץ ישראל. המשפחה התמקמה ביפו והקימה מאפיה למצות ודברי מאפה. עם ייסוד העיר תל-אביב, עברה המאפיה לרחוב נווה צדק 25 פינת שרעבי. המפעל בנווה צדק עבר ברבות הימים למבנה גדול ומרווח בבני ברק והותקנו בו קווי מאפה מהמשוכללים בעולם.

דוד וולף - מנכ"ל מצות אביב

מאז ועד היום איכות המצות, העוגיות, הקרייקרים ודברי המאפה של "אביב" זכו למוניטין בכל רחבי העולם ומגיעים לכל קהילה יהודית ולו הקטנה ביותר.

למצות אביב מבחר עשיר של מצות פסח, מצות חמץ, עוגיות היין המפורסמות לפסח (כיום מייצרים אותן ממיץ פירות טהור, ובעיקר תפוחי-עץ), עוגיות לתינוקות, עוגיות ללא תוספת סוכר, עוגיות אורגניות, עוגיות לימות השנה. מוצרי החברה נמכרים תחת המותגים אביב, הגדה ו- AVIVA.

מצות אביב הוא מפעל העומד בתקני אבטחת איכות קפדניים ביותר. למפעל הסמכות BRC, ISO ו- HACCP. והוא הספק של רשתות השיווק הגדולות בארץ ובעולם, וכן של כמה מחברות המזון הגדולות.

רועי וולף, סמנכ"ל המפעל

תהליך הייצור

מצה מורכבת מקמח ומים. מחשב שולט במדויק במתכון הבצק. משך הכנת המצה, משלב העירבול ועד למוצר המוגמר צריך להימשך עד ח"י דקות (18 דקות). שם המשחק הוא מהירות, כדי שתעמוד בדרישות הכשרות והייצור היעיל. בכל 17 דקות, מנקים את מערך הלישה משאריות הבצק, ומחליפים את המערבל. בכל מיקסר נכנסים 20 ק"ג בצק. הבצק עובר רידוד, דקירות שמחוררות אותו כדי שלא יתפח, סכינים שחותכים אותו בפסי אורך ורוחב, ואפייה בתנור חם במשך דקה עד דקה וחצי ב-390 עד 400 מעלות. מכאן עוברות המצות לקירור ע"י מאווררים, ולתהליך אריזה ידני (בשל המגוון הגדול של המוצרים).

למוצרי מצות אביב יש הכשר של הרב לנדא שליט"א לימות השנה, והכשר הרב גליקסברג וה- OU למוצרי פסח.

ניתן לרכוש את מוצרי מצות אביב ברשתות השיווק: שופרסל, מגה, רמי לוי, טיב טעם, סטופ מרקט, עדן טבע מרקט, ניצת הדובדבן ובחנויות המובחרות. כמו כן, ניתן לרכוש את כל המוצרים בחנות המפעל.

עובדות שלא ידעתם על מצות אביב

 • "מצות אביב" החלו את דרכם בשנת1887 כמפעל קטן על הגבול של יפו ונווה צדק. ב-1949 עבר המפעל למשכנו הנוכחי בבני ברק, וב-1986 בעקבות שריפה, עבר שיפוץ כללי ונבנה מחדש.

 • מפעל משפחתי בו עובדים כיום הדורות ה-4, ה-5 וה-6 של המייסדים.

 • המפעל האוטומטי הראשון של מצות בישראל.

 • מייצא מצות לכ-40 מדינות ביניהן ארה"ב, קנדה, צרפת, אוסטרליה, ארגנטינה, דרום אפריקה, קניה, ניגריה ועוד. מצות בגודל מיוחד אף מיוצאות לקוריאה ומשמשות שם כלחם קודש בכנסיות.

 • כדי להספיק לספק את הביקוש למצות בפסח, מכשירים את המפעל כבר בחודש אוקטובר. במשך כחמישה חודשים, עד ערב פסח, מייצר המפעל בשלוש משמרות, 24 שעות ביממה. מספר העובדים נע מ-30 עד 110 בחודשי השיא.

 • המפעל מייצר מצות, קרקרים ועוגיות בכל ימות השנה. לא רק בפסח.

 • החברה תומכת באופן מסורתי באמנות ישראלית. בכל שנה מציעה החברה אריזות של מצות הנושאות תמונות של ציירים ישראליים מפורסמים, בהם מנשה קדישמן, ראובן רובין ונחום גוטמן. אריזות אלה נמכרות בין השאר במוזיאון היהודי בניו יורק וברשתות שיווק בצפון אמריקה ואירופה.

 • המצות המבוקשות ביותר בכל שנה הן החמישייה של "מצות אביב" –במשקל כולל של 2.5 ק"ג . כחלק ממגמת הבריאות והדיאטה, פיתחה החברה סדרה של מצות בריאות כמו מצה קלה, מצות סובין, ומצות שיפון , אשר צריכתן הולכת וגדלה כל שנה.

 • לאחרונה יצאה מצות אביב עם חידוש מהפכני בתחום המצות – מצות מחולקות ללא פירורים, הנחלקות למלבנים אחידים הניתנים להפרדה ללא פירורים.

 • מצות אביב הרחיבה השנה את פעילותה מעבר למצות, ומציעה גם מגוון רחב של עוגיות כשרות לפסח והן לכל ימי השנה. מפעל העוגיות הנו חדשני ביותר ונפרד לחלוטין ממפעל המצות.

 • גודל מצה סטנדרטית הינו 18X18 ס"מ, שוקלת 33 גרם ויש בה 121 קלוריות . יש בה 800 חורים.

 • במצה 100% חיטה מלאה יש 110 קלוריות

 • במצה עשירה (ביצים, בצל, שום, דבש) יש 130 קלוריות

 • במצה מצופה בטעם שוקולד יש 156 קלוריות

בשנת 2008 אפה המפעל את המצה הגדולה בעולם:

אורך: 6 מטר, רוחב: 1.06 מטר, משקל: 6 ק"ג בערך, עובי: 3-4 מילימטר

המתכון:

5.5 ק"ג קמח

2 ליטר מים

כתבות נוספות
bottom of page