top of page

תערוכה "מדליקה" של בוגרי ביה"ס לעיצוב ואמנות במכללת סמינר הקיבוצים

רוצים לחוות יצירתיות - חשיבה מחוץ לקופסה - במגוון של תחומי אמנות ?תערוכה "מדליקה" של בוגרי ביה"ס לעיצוב ואמנות במכללת סמינר הקיבוצים - נפתחה במרכז עמיעד, מתחם שוק הפשפשים ביפו

רונן לייבמן - ראש המחלקה לעיצוב, וד"ר הדרה שפלן-קצב - ראשת המחלקה לאמנות סיירו והציגו בגאווה רבה את עבודותיהם של 23 בוגרי המחלקה לעיצוב המציגים עבודות בתחום עיצוב מוצר, עיצוב תעשייתי, תקשורת חזותית, לבוש ואביזרים ו- 11 עבודות של בוגרי המחלקה לאמנות, המציגים עבודות המשלבות וידאו, פיסול, רישום וציור, מיצב וצילום.

seminar1.jpg

התערוכה נפתחה ביום חמישי 26.6.14, במסגרת ארועי לילה לבן בתל-אביב, בהשתתפות הרכב ג'אז מבית הספר רימון.

שעות הפתיחה:

א'-ה' 11:00 – 21:00

ששי 10:00 – 15:00

שבת 11:00 – 22:00

נעילת התערוכה: 9.7.14

על אחד המיצגים "באושר ועושר" כותבת בת-חן אברמוביץ...

בעבודותי בשנתיים האחרונות התמקדתי בנושאים מגדריים דרך בובת הברבי, עולם הפנטזיה של דיסני, אגדות ילדים וגם...איבר המין הגברי. שילוב בין עולם ילדותי לבין עולמי כיום - כבוגרת שלומדת להיות אישה.

בובת הברבי מגיעה אלי עם מטען פמיניסטי, ועוזרת לי לשאול שאלות על מקומי כאישה בעולם. כמה ממני - בנושאים של זוגיות, חתונה, משפחה ודימוי גוף - הוא תוצאה של רצייה חברתית, וכמה ממני אני באמת רוצה ובוחרת במודע.

בעבודת הקרוסלה/עוגת חתונה עולות כל השאלות האלה, ומפנות אצבע מאשימה כלפי אותה פנטזיה ורדרדה של כלה בשמלה לבנה ועוגת חתונה מפוארת שאמורות להיות הפתרון לכל מצוקות הנשים. גם אגדות דיסני תומכות ומעודדות את אותה פנטזיה, כשבסיום ההרפתקה או התרחיש הנורא מכל – מגיע נסיך החלומות שנושא אותה לאישה, ומאז... "הם חיים באושר ועושר עד עצם היום הזה".

בעודי מתקרבת לגיל 30, גיל בו החברה מאחלת ומצפה מכל אישה למצוא כבר חתן - אני מוצאת עצמי לחוצה, ובו בזמן תוהה אם זהו לחץ הנובע מתוכי, או הלחץ של אמי וחברותיי, או שמא תוצאה של הצפייה בסרטים.

הבולבולים הם מוטיב חוזר בעבודותיי. כשאני מפסלת אותם בחימר, משחקת עם צורתם, גודלם, ריפיונם וזקיפותם – אני חשה רגשות מעורבים כמו שליטה וסירוס מצד אחד, ורגשות שאני חווה במציאות מול גברים ואיבריהם. לעתים הרגשות נובעים מתוך רצון עז למצוא זוגיות, ולעתים מתוך כעס, יאוש ותסכול מגברים "לא מתאימים", אותם אני פוגשת באין-ספור דייטים.

כשיצרתי "כמאה בולבולים" - עשיתי זאת כמעט באורח אוטומטי, ממש כמו בעולם הדייטים המייצר מערך אוטומטי של שחקנים וכללי "עשה ולא תעשה", ואשר בסופו של דבר מתבטא גם במין אוטומטי.

seminar2.jpg

שבעת הגמדים בסיפור שלגיה - שבעה בולבולים שחורגים מגבולות הגודל הפיזי "הראוי" - עשויים שעווה. יש אומרים ששבעת הגמדים מהווים את זמן ההתבגרות שלה, אבל בעת ובעונה אחת הם גם מנסים לחסום אותה מלהגיע לשלב הבגרות המינית.

תאוריה אחרת אומרת שהגמדים מכינים אותה להיות "אישה טובה" באמצעות עבודות הבית שהם מטילים עליה מדי יום, שבעה ימים בשבוע. שבעת הגמדים של דיסני מקבלים גם מאפיינים אישיותיים כמו רגזני, עליזי, ישנוני, טיפשון, והם דמויות מצחיקות וחביבות על הצופה. כאן נכנסת ההתעקשות שלי לקרוא להם "בולבולים" ולא זין או איבר מין גברי.

יש פער בין מה שאני מרגישה כלפיהם בזמן העבודה, לבין ההרגשה כלפי התוצר המוגמר שפונה אצלי למקום יותר ילדי, אשר דרכו הם נראים לי חמודים וחביבים למדי. זה לא איבר מין גברי המאיים עלי, ובטח שלא זין. זהו בולבול.

וכך... עוזרת לי היצירה להתמודד עם הקשיים שאני חווה...

ובאשר לתערוכה... כל מי שיבחרו לבקר בה – ימצאו לבטח את תחום האמנות שיאהבו במיוחד, ושידבר אל לבם.

הביקור מומלץ, ויש למה לצפות !!!


כתבות נוספות
bottom of page